„Pangamaks on ohtlik!“

Hendrik Roosna  Foto: Andras Kralla
Eliisa Matsalu • 18. november 2016 kell 12:45

Pangamaks võib pangaturu ära rikkuda, mistõttu ei tasuks sellega eksperimenteerida, leiab idufirma Upgraded Technologies omanik Hendrik Roosna.

Roosna sõnul on uue koalitsiooni planeeritav panga kapitalile seatav pangamaks midagi täiesti uut ja tema arvates ka ohtlik. „Me ei tea, kuidas see mõjutab meie majanduse ligipääsu kapitalile,“ märkis ta. Tema sõnul on iga maks ettevõtjale kulu, ja pank, hoolimata bilansi suurusest ja regulatsioonidest, on kasumit teenida püüdev äriühing. „Pangana äri tegemine on raskem kui kunagi varem,“ sõnas ta, selgitades, et regulatsioonid, kapitalinõuded, auditid ja kontrollid on valdkonna argipäev.

Roosna lisas, et panga tulud koosnevad suures plaanis intressituludest ja teenustasudest. Uue kulukomponendi lisamisel saab pank tõsta teenustasusid ja suurendada intressitulu või tegevust ümber suunata turgudele, kus selliseid regulatsioone pole. „Oluline on aga see, et tänastes turutingimustes ei suurendata intressitulu läbi laenamise vaid kahjumi vähendamise. Seda lähenemist soosivad regulatsioonid. Mis tähendab, et majandus saab vähem raha kätte,“ selgitas ta.

Roosna sõnul pidurdatakse sellega majanduskasvu kütuseks olevat raha ringlusse jõudmist. „Olen veendunud, et sellise pretsedendi loomine saab turuosalistelt õigustatult valuliku vastuseisu,“ ütles ta. „Mina ei soovitaks seda Eesti peal eksperimenteerida,“ lisas ta, märkides, et pangamaks võib põhjustada lausa mõne panga lahkumise Eesti turult.

Hetkel kuum