Äripäev • 22. november 2016 kell 8:18

Kaabel iga koduni maksab Tallinna-Tartu maantee hinna

Majandus- ja taristuminister Kristen Michal saatis valitsusele vaatamiseks nn viimase kilomeetri rajamise alternatiivid.  Foto: Eiko Kink

Juhtmega valguskaabli koju toomine maksab 360-410 miljonit eurot – sama rahaga saaks Tallinn-Tartu maantee lõpuni neljarajaliseks ehitada, selgub majandus- ja taristuminister Kristen Michali valitsusse saadetud kiire internetiühenduse analüüsist.

Valitsusele tutvumiseks saadetud kiire internetiühenduse ehk nn viimase miili rajamise analüüsi ja ettepanekutes pakutakse valguskaabli koju toomisele soodsamaid alternatiive: mobiilne internet ja raadiolink. „Viimased kaks lahendust on ka tulevikku vaatavalt perspektiivikamad ning pakuvad kasutajale suuremat mugavust,” teatas minister Michal. “Juhtmega valguskaabli koju toomine on mobiilsetest võimalustest ka kulukam, makstes 360-410 miljonit eurot – võrdlusena, sellise summa eest saaks Tallinn-Tartu maantee lõpuni neljarajaliseks ehitada. Kui aga kasutada erinevate võimaluste kombineeritud lähenemist, on ühendusi võimalik oluliselt soodsamalt rajada,” lisas ta.

Kombineerimine annab 200 miljonit säästu

Maapiirkondades, kus asustustihedus väiksem ning interneti lõpptarbijaid vähem, on majanduslikult otstarbekam pakkuda mobiilsel tehnoloogial põhinevat kiiret internetti. Hinnanguliselt kuluks kõikidele maamajade piirkondadele (kokku ca 80 000 majapidamist) valguskaabli-põhiste juurdepääsuvõrkude rajamiseks suurusjärgus 360–410 miljonit eurot. Kui aga kombineerida lahendusi, nii optilist kui ka vaskkaablit ja erinevaid mobiilseid ühendusi, võiks ühenduste loomine riigile maksta hinnanguliselt 200-220 miljonit eurot ehk pea poole vähem.

Riigikogus juba muudetakse ehitusseadustikku, mille tulemusena saaks internetikaabli paigaldada paralleelselt elektriliinidega samadele postidele või muule olemasolevale taristule. See aitaks ühenduste loomise kulusid märgatavalt kokku hoida.

Sama aitaks teha riigilõivude ja notaritasude alandamine või olemasoleva füüsilise taristu ühine kasutamine ja taristu koos ehitamine, mille seadusemuudatused on samuti riigikogus töös, teatas ministeerium.

Lisaks on olemas näiteks Euroopa Liidu rahadele põhinev Leader meede, mille vahendid sobiksid ka viimase miili ühenduse rajamise toetamiseks.

Hetkel kuum