Väinu Rozental • 28. november 2016 kell 11:45

Soomlased ostsid Võru aknatehase

Elumaja Tallinnas Astangu 50A, mille aknad tegi RehPol.  Foto: Andras Kralla

Võru linnas üle kahekümne aasta aknaid-uksi tootva ASi RehPol omanikeringis oli septembris vahetus – senine omanik, Äripäeva rikaste TOPis figureeriv Aleksandr Šolkov müüs oma osaluse soomlastele.

Äriregistri andmeil loobus Šolkovi firma OÜ Montem Cat aktsiapakist 2. septembril ja alates 19. oktoobrist on RehPoli ainuomanik OY Evensors. Alates 12. septembrist pole Šolkov enam ka RehPoli juhatuse liige.

„See on minu isiklik asi ja ma ei taha midagi kommenteerida,“ oli Šolkov telefonikõnet vastu võttes üsna tõrges. Väitele, et RehPol on siiski Võru tuntud firma, vastas Šolkov, et kahekümne kahe aasta jooksul pole keegi ettevõttele tähelepanu pööranud. „Siis, kui midagi on muutunud, tuntakse kohe huvi,“ märkis ta. „Eestis on lemmikasi lugeda võõra inimese raha. Aga kuidas see raha teenitakse, see ei huvita kedagi.“ Šolkov avaldas lootust, et RehPol jätkab tootmist.

RehPoli tehasejuhi Marek Kaivi kinnitusel käib töö tavalises rütmis. Ta möönis, et omanikuvahetus tuli tehaserahvale ootamatult. „Ega ette ei reklaaminud seda keegi,“ lausus ta. „Ma ei oska öelda, millal tehase senisel omanikul tuli müügimõte pähe. Aleksandr Šolkov väga tihti Võrus ei käinud, vast kord kuus kohtusin temaga.“

Kaivi sõnul on RehPoli uus omanikfirma Evensors asutatud Soomes hiljuti. „Uued omanikud on Võrus käinud tootmist vaatamas, ent kuna kõik on nii värske, ei ole me veel näinud soomlaste konkreetseid tulevikuplaane,“ märkis ta. „Ma loodan, et töö jätkub.“

RehPolis töötab 30 inimest. Eelmisel aastal läks eksporti 13 protsenti toodangust. Ettevõtte mullune käive oli 1,91 miljonit eurot ja kasum 0,03 miljonit eurot. 2014. aastal oli käive 2,16 miljonit eurot ja kasumit teeniti 0,14 miljonit eurot.

RehPoli asutaja ja senine omanik Aleksandr Šolkov on pidevalt olnud Äripäeva Rikaste TOPis. Viimati hindas Äripäev tema vara väärtuseks 6,41 miljonit eurot, mis andis edetabelis 423. koha. Šolkov on püsivalt ka Äripäeva Dividendide TOPis.

Šolkov on viimastel aastatel tasapisi väljunud ettevõtlusest. Eelmise aasta suvel müüs ta oma osaluse veoautode varuosadega kauplevas OÜs Saam. 2012. aasta suvel loobus ta osalusest kütusefirmas OÜs EcoPetrol Grupp.

Hetkel kuum