Sirje Rank • 2. detsember 2016 kell 12:45

Airbnb nõustus kehtestama piirangud

Barcelonas ripub maja rõdul plagu, mis protestib ajutise kodumajutuse vastu  Foto: Scanpix/Reuters

Ajutise kodumajutuse portaal Airbnb nõustus Euroopas oma kahel suurimal turul – Londonis ja Amsterdamis – kehtestama piirangu, mitmeks ööks aasta jooksul omanik pinda välja võib üürida.

Londonis saab piiranguks 90 ööd aastas ja Amsterdamis 60 ööd aastas, kirjutas The Wall Street Journal. Sellest võib saada mudel, kuidas praeguseks juba ligi 200 riiki laienenud Airbnb tulevikus toimetab.

Airbnb on suutnud kaheksa tegevusaastaga haarata suure osa majutusturust. Firma väärtus on hinnatud 30 miljardile dollarile, mis on samas mõõdus hotellifirmaga Marriott International.

Ent nii nagu sõiduteenuse jagamise firma Uber, on ka Airbnb sattunud mitmest küljest löögi ja kriitika alla. Berliinis ja New Yorgis süüdistavad näiteks linnaametnikud, et kodumajutuse teenus tekitab elamispindade defitsiidi, kuna omanikel on kasulikum pakkuda kodumajutust selle asemel, et pindu pikaajalistele üürnikele välja rentida.

New Yorgis on juba suures ulatuses keelustatud ajutise kodumajutuse pakkumine mitme korteriga majades. Seaduse vastu eksijaid ootab trahv kuni 7500 dollarit. Airbnb kodulinnas San Franciscos on kaalumisel eelnõu, mis võimaldaks elamispinda ajutiseks kodumajutuseks välja üürida vaid kuni 60 ööks aastas.

Raskusi on Airbnbl ka Kanadas, Jaapanis ja Hiinas.

Nii on Airbnb nüüd Londonis ja Amsterdamis ennast painutamas kohaliku üürituru reeglite järgi. London on koos New Yorgi ja Pariisiga Airbnb üks suurimaid sissetulekuallikaid.

Hetkel kuum