Sirje Rank • 30. detsember 2016 kell 6:04

Obama jätab Trumpi kahvlisse

Donald Trump  Foto: Scanpix/Reuters

Ametist lahkuv USA president Barack Obama jätab oma mantlipärijale Donald Trumpile keerulise valiku: kas tühistada sanktsioonid, mis Obama just äsja Venemaale häkkimise ja sel moel presidendivalimiste mõjutamise eest kehtestas, või riskida täitmata valimislubadusega suhteid Venemaaga parandada.

Loetud tunnid pärast seda, kui president Obama oli avalikustanud uued sanktsioonid Venemaa agentuuride, ettevõtete ja üksikisikute vastu, ning andnud korralduse 35 Venemaa ametnikku riigist välja saata, tegi Trump lühikese avalduse, mille toon oli palju tagasihoidlikum võrreldes varasemate avaldustega USA Demokraatide serveri häkkimise kohta, vahendas agentuur Bloomberg.

„Meie riigil on aeg edasi liikuda suuremate ja paremate teemadega,“ märkis Trump. „Sellest hoolimata kavatsen ma meie riigi ja selle suurepäraste inimeste huvides tuleval nädalal luureteenistuse esindajatega kohtuda, et saada olukorrast värske ülevaade.“

Trumpi võimuses on sanktsioonid ja väljasaatmise otsus ühe pliiatsitõmbega tühistada, kuid tal võib olla poliitiliselt raske seda teha, kuna mitmed vabariiklased USA Kongressis avaldasid Obama otsusele toetust.

Sanktsioone olnuks vaja juba varem

USA Kongressi Esindajatekoja spiiker Paul Ryan ütles, et Obama administratsiooni uued sanktsioonid Venemaa vastu tulnuks kehtestada juba palju varem, kuid et need on „kohane viis kuidas kaheksale aastale ebaõnnestunud Venemaa poliitikale punkt panna.“

Neljapäeval tehtud avalduses ütles Ryan, et „Venemaa ei jaga Ameerika huve“ ning on pidevalt püüdnud USA väärtusi õõnestada, „külvates samal ajal kogu maailmas ohtlikku ebastabiilsust“, vahendas Washington Post.

Ka Senati enamuse juht Mitch McConnel tervitas sanktsioone, nimetades neid heaks esimeseks sammuks. Ta andis mõista, et toetab USA Kongressis häkkimise kohta põhjalikuma juurdluse korraldamist. Vabariiklastest senaatorid John McCain ja Lindsey Graham ütlesid, et on valmis juhtima Kongressis jõupingutusi, et Venemaa vastu veelgi karmimad sanktsioonid kehtestada.

USA luureametid avalikustasid ühtlasi tõendid, mis kinnitasid, et häkkerite tegevuse ja lekete taga, mis kahjustas presidendikandidaat Hillary Clintoni väljavaateid, oli Venemaa. Seal on detailselt kirjeldatud taktikat ja pahavara, mida häkkerid kasutasid. 

„Kõik ameeriklased peaksid Venemaa tegevuse pärast mures olema,“ ütles Obama neljapäeval tehtud avalduses. „Sellist andmevargust ja lekitamist sai juhtida vaid Venemaa valitsuse kõige kõrgemalt tasandilt,“ vahendas agentuur Bloomberg.

Venemaa annab vastu

Venemaa eitas jätkuvalt igasugust seotust küberrünnakutega. Venemaa vaatest on Obama samm puhtalt poliitiline. Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov ütles, et Obama üritab Venemaa ja USA suhteid täielikult karile ajada ning õõnestada ametisse asuva presidendi välispoliitilisi plaane. Peskovi sõnul pole president Vladimir Putin jõudnud veel sanktsioonidega põhjalikult tutvuda, et välja töötada Venemaa poolsed vastusammud.

Venemaa parlamendi ülemkoja välissuhete komisjoni esimees Konstantin Kossatšov ütles uudisteagentuurile Interfax, et Venemaa ootab esmalt ära USA ametisse asuva presidendi reaktsiooni. 

Analüütikud kommenteerisid, et sanktsioonide põhjenduseks avalikustatud tõendusmaterjal Venemaa tegevuse kohta on oma ulatuselt pretsedenditu. "Siin oli eesmärk piisava selgusega näidata, et häkkimiskatsete taga oli Venemaa, ütles Bloombergile USA rahandusministeeriumi ja välisministeeriumi endine sanktsioonide ekspert John Hughes. "Ma ei mäleta, et varem oleks teatud informatsioonilt sellisel määral avalikustamispiiranguid maha võetud, et näidata, kuidas Venemaa seda teeb ning osutada Venemaa luure suitsevale püssile. See on väga märkimisväärne."

Hetkel kuum