Pille Ivask • 8 jaanuar 2017

Poola linn on saastatum kui Peking

Tehas  Foto: epa

Poola tööstusvõimekusest annab kiretuina näivate numbrite kõrval märku ka asjaolu, et riigis on teiste Euroopa riikidega võrreldes rohkem kõrge saastatusega linnasid, kusjuures üks neist on isegi kõrgema saastatusega kui Peking.

Selgub, et Poola lõunaosas asuv Skala linn on saastatum kui Peking. Õigupoolest asub Maailma Tervishoiuorganisatsiooni andmeil Euroopa 50st kõige saastatumast linnast 33 Poolas. Seetõttu pole ka imestada, et Poola linnade õhusaastatus ületab Euroopa Liidu sätestatud saastepiiranguid, kuna aktiivne kivisöetööstus ning valitsuse tagasihoidlik huvi loodust säästva tehnoloogia vastu ei toeta õhu puhtust just suurel määral.

Möödunud kuul viidi läbi uuring, mille alusel on Skala õhu saastatus ühe kuupmeetri kohta 979 mikrogrammi, mis on 20 korda rohkem kui Euroopa Liidust sätestatud piir. Võrdluseks, Pekingis on see tase 737 grammi. Eestis jääb see aga alla 10 mikrogrammi kuupmeetri kohta.

Õhusaaste vastu võitleva Poola institutsiooni Polski Alarm Smogowy ametnik Ewa Lutomska ütles intervjuus Financial Timesile, et õhusaaste poolest on Poola Euroopas häbiplekk. Olukord pole paremaks muutunud juba aastaid, kuna Poolas ei ole vastavaid regulatsioone, mis sunniks tööstuseid õhufiltritesse ja keskkonnahoidu panustama.

Trahv paistab

Euroopas pole Poola õhusaasteprobleem sugugi märkamata. Möödunud aasta juunis edastas Euroopa Komisjon kaebuse Euroopa Kohtule, et Poola ei täida õhusaastereegleid. Kaebuses seisab, et viimase uuringu kohaselt rikuti Poolas õhusaastereegleid 46 analüüsitud kohas. Poola võib seetõttu saada 900 miljonit eurot trahvi. Komisjon lisas, et senised Poola valitsuse ponnistused õhku puhtamaks muuta on pigem luhtunud.

Põhjust, miks õhusaastet regulatsioonidega vähendada ei õnnestu, ei tasu kaugelt otsida. Poola kivisöetööstuse juhtfiguurid on poliitiliselt väga mõjukad, samuti annab see tööd 100 000 inimesele, kusjuures tegu on energiastrateegiat silmas pidades riigi jaoks väga olulise tööstusharuga. Õiguse ja Õigluse partei, mis enam kui aasta tagasi võimule sai, on lubanud tööstust kaitsta, mis omakorda vähendab õhusaaste vastu võitlejate lootusi.

Poola kaitseminister Antoni Macierewicz on möödunud aastal öelnud, et Poola põhineb kivisöel ning seda muuta ei kavatseta. President Andrzej Duda kinnitas seda, öeldes, et just põlevkivitööstus on Poola tööstuse selgroog. Ta märkis, et alternatiivsed energiaallikad nagu tuul ja päike on küll olulised, ent nende roll on üksnes energiasektorit toetada, mitte seda vedada.

Tervisele ohtlik

Sel talvel on Poolas mitmel korral teatatud ohtlikult kõrgest sudutasemest. Sajad tuhanded majapidamised kasutavad kütteks kivisütt ning teisi fossiilkütuseid. Probleemile lisab vunki juurde poolakate armastus autosõidu vastu, samuti suured tehased, mis suuri tossupilvi taevasse puhuvad.

Õhusaastet monitooriva organisatsiooni Smogathon juht Maciej Rys ütles Financial Timesile, et Poola on Euroopa Liidus ainuke riik, kus saab osta nii-öelda vanakooli boilereid, et eluruume kütta. Samuti tunnistas ta, et Poolas puuduvad igasugused regulatsioonid isegi selle kohta, missuguse kvaliteediga kivisütt võib müüa.

Tõsi, päris tume tulevik siiski ei paista. Poolakad on probleemist teadlikud ning sellele osutamiseks oli möödunud kuul pealinnas Varssavis ühel päeval ühistransport kõigile tasuta, et soodustada inimesi autode asemel hoopis busside-trammidega sõitma. Samuti on Krakov juba vastu võtnud seaduse, et alates 2019. aastast on linnas kivisöe ning puuküte keelatud.

Hetkel kuum