Äripäev • 21. aprill 2017 kell 11:21

Trump valmistub kodumaise terasetööstuse kaitseks

Foto: Scanpix/Reuters

USA president Donald Trump on astunud esimesed sammud, mis võivad päädida terase impordi piiramisega USA turul.

Aluseks on võetud kuuekümnendatest aastatest kehtiv seadus, mis võimaldab impordipiiranguid lähtuvalt riikliku julgeoleku kaalutlustest.

„Teras on kriitilise tähtsusega nii meie majandusele kui ka sõjaväele,“ ütles Donald Trump neljapäeval, kui ta allkirjastas korralduse analüüsida põhjalikult olukorda USA terasesektoris. „See ei ole ala, kus me saaksime enesele lubada välisriikidest sõltuvaks jääda,“ tsiteeris Wall Street Journal.

Terase import on kasvanud hoolimata sellest, et Hiina on korduvalt lubanud oma tootmismahtu vähendada, ütles USA kaubandusminister Wilbur Ross ajakirjanikele. „Sellel on tõsine mõju meie kodumaisele tööstusele,“ vahendas agentuur agentuur Bloomberg.

Küsimuse peale, kas selline samm ei pingesta suhteid Hiinaga ajal, mil Hiina abi vajatakse Põhja-Korea relvastusprogrammide ohjeldamiseks, vastas Trump, et Hiinaga pole sellel otsusel midagi pistmist. Tegemist on üleilmse probleemiga.

Siiski on just suur ületootmine Hiinas teiste riikide terasetootjate suur peavalu. Nii USA kui teisedki riigid on korduvalt impordi piiiramiseks abi otsinud dumpinguvastastest tollidest.

Trump leiab ajaloost eeskujusid

USAs on terasetööstuse tulevikust saanud kuum poliitiline teema. Trump allkirjastas hiljuti korralduse eelistada USA kaupu kodumaistel hangetel, mis peaks samuti terasetööstust soosima, sundides näiteks torujuhtmete ehitajaid kasutama kodumaist toodangut.

Kui nüüd USA kaubandusministeeriumi analüüsist peaks ilmnema, et terase import ohustab riiklikku julgeolekut, on presidendil õigus ühepoolselt seda importi piirata. Kaks presidenti on seni seda klauslit kasutanud – Richard Nixon ja Gerald Ford seitsmekümnendatel ja kaheksakümnendatel aastatel. Kui kaubandusminister Wilbur Ross peaks analüüsi põhjal leidma, et impordi piiramine oleks õigustatud, on oodata, et teised riigid esitavad kaebuse Maailma Kaubandusorganisatsioonile.

Hiina on maailma suurim terasetootja, kelle arvele langeb ligi pool maailma terasetoodangust. Teised riigid süüdistavad, et Hiina on ülevõimsused tekitanud kunstlike riiklike toetustega.

USA puhul on praegu veel vara prognoosida, kui kaugele Trump terase impordi piiramisega võib minna. Lisaks kätkeb iga ühepoolne samm riski, et teised riigid rakendavad vastumeetmeid. Impordi piiramine võib leida tugevat vastuseisu ka USA tööstuses, mis kasutab terast toormena.

Eelmisel aastal moodustas imporditud terase osakaal USA turust 29,9% võrreldes eelnenud aasta 34,7%ga.

Valge Maja selgitusest terasesektoris tehtavale analüüsile võis välja lugeda, et sarnased sammud võivad ees olla ka teistes valdkondades – alumiiniumi tootmises, sõidukite, lennukite ja pooljuhtide tootmises –, mis kõik on USA tootmise ja kaitsetööstuse kriitilised komponendid.  

Analüüsi tulemused võivad selguda umbes kuu pärast. Wilbur Ross andis mõista, et tariifide kehtestamine on väga tõenäoline.

Hetkel kuum