Trumpi ja Putini kohtumine venis pikaks

Venemaa president Vladimir Putin ja USA president Donald Trump  Foto: Scanpix/Reuters
Sirje Rank • 7. juuli 2017 kell 16:40

USA president Donald Trump kohtus G20 riikide tippkohtumise raames Saksamaal täna esimest korda silmast silma Venemaa presidendi Vladimir Putiniga.

Algselt poolele tunnile kavandatud kohtumine venis peaaegu kahe ja poole tunni pikkuseks aruteluks. Peale presidentide osalesid kohtumisel veel vaid välisministrid Sergei Lavrov ja Rex Tillerson ning tõlgid. See oli Valge Maja soov, et vähendada lekkimise võimalust, väitis The New York Times.

Lühikestes sissejuhatavates repliikides kohtumise eel ütles Trump, et Venemaa presidendiga kohtumine on talle au ning et ta ootab kahepooletest suhetest „palju positiivset“. Putin ütles, et on Trumpiga ka varem vestelnud, kuid et telefontsi peetud kõnelustest siiski ei piisa. Ajakirjanike hüütud küsimustele Venemaa sekkumise kohta USA presidendivalimistesse Trump ei vastanud.

Uudisteagentuur AP vahendas oma allikatele toetudes esimesena, et USA ja Venemaa jõudsid kohtumisel kokkuleppele relvarahu kehtestamises Süüria edelaosas, mis jõustuks pühapäevast. USA ja Venemaa on olnud Süüria konfliktis vastaspooltel.

Eile Poolas peetud avalikus kõnes kutsus Trump Venemaad üles lõpetama oma destabiliseeriv tegevus Ukrainas ning vaenulike režiimide toetamine Süürias ja Iraanis. Trump lubas Kesk- ja Ida-Euroopale USA gaasitarneid, et piirkond ei peaks olema ühe tarnija "pantvangiks". Ühtlasi kinnitas ta, et USA peab kinni NATO vastastikuse kaitse klauslist. 

Kohtumise järel ütles Putin, et lisaks Süüriale arutati ka küberjulgeoleku ja terrorismi teemasid ning olukorda Ukrainas, vahendas Interfax. 

Hetkel kuum