Märt Belkin • 31. august 2017 kell 10:00

DNB võttis ühinemise eel maakleriload

DNB  Foto: Eiko Kink

Plaani järgi veel sel aastal ühes Nordeaga Luminori-nimeliseks Balti finantshiiuks liituv DNB Pank võttis vaid paar kuud enne iseseisvuse lõppu Euroopa Keskpangalt endale uued load.

Täpsemalt taotles DNB Pank luba investeerimisteenuste ja investeerimise kõrvalteenuste osutamiseks. Nädala alguses otsustas Euroopa Keskpank Eestis registreeritud pangale need load ka anda.

Luba annab pangale õiguse teha kõike maaklertegevusest väärtpaberipotfelli valitsemise, emissioonide korraldamise ja investeerimisnõustamiseni. DNB tohib ka klientide jaoks näiteks väärtpabereid hoida.

See ei tähenda tingimata, et DNB hakkab vaid mõni kuu enne ühendpanga loomist uusi teenuseid turule tooma. Tõenäoliselt võttis pank uued load just selleks, et Luminoriks ühinemist ette valmistada.

Nimelt saab just DNB Pank selleks juriidiliseks kehaks, mis Nordea Eesti haru endaga ühendab. Pärast seda võtab pank endale ärinimeks Luminor Bank AS. Enda äritegevuse annavad Nordea ja DNB Balti harud ühendpangale üle mitmes osas.

„Litsentsi saab kasutada ka juhul, kui toimub Nordea ja DNB Baltikumi äride ühendamine ja moodustub ühendpank Luminor,“ möönas DNB Panga pressišeff Hedwig Meidra.

Iseenesest pole Luminori turule tulek veel täiesti kindel, kuna selleks on vaja järelevalveametite heakskiite. „Loodame need saada septembri kuu jooksul,“ rääkis Meidra.

Ühendpanga loomiseks vajalike kooskõlastuste saamine on pikalt veninud ning ühiselt tegutsema asumise algus seega samuti edasi nihkunud. Pärast ühinemisplaanide avalikustamist mullu suvel viitasid pangad, et tehingu lõpuleviimine võiks jääda teise kvartalisse.

Aprillis ütles aga DNB kommunikatsioonijuht, et asi lükkub kolmandasse kvartalisse. Nimelt andis Rootsi finantsinspektsioon Luminorile ühendpanga regionaalset olulisust arvestades täitmiseks lisajuhised.

Praegu liigutakse graafikus, mille järgi peaks ühinemine lõpule viidama neljandas kvartalis ehk ühendpank Luminor saaks tegevusega alustada selle aasta lõpus.

Hetkel kuum