Austraalia firma hakkab ookeanipõhjast kulda kaevandama

Kullakaevandamise baaslaev  Foto: YouTube
Imeline Teadus • 4 oktoober 2017

2019. aastal hakkab üks Austraalia kaevandusfirma kulda kaevandama otse ookeanipõhjast ja võib sellega põhjustada uue kullapalaviku, kirjutab oktoobri Imeline Teadus.

Peagi saadetakse kolm hiiglaslikku kaevandusmasinat tööle 1600 meetri sügavusele merepinna alla. Nende ehitaja Austraalia firma Nautilus Minerals valmistub alustama kaevandustöid Vaikses ookeanis Paapua Uus-Guinea lähistel. Geoloogilised uuringud on näidanud, et sealne merepõhi sisaldab rikkalikult kulla, vase, tsingi ja teiste maismaal haruldaseks muutunud metallide maake.

Austraalia masinad on kaugjuhitavad, nii et merepõhjas valitseva jäise temperatuuri ja kõrge rõhu kätte ei pea minema ükski inimene. Aparaadid juhatavad sisse kaevandusrevolutsiooni, avades firmadele juurdepääsu merepõhja aaretele.

 

Geneetikud aretavad superloomi

NASA tahab tapjaasteroidid hävitada

Nautilus Minerals kavatseb vee all kasutada kolme robotit. Vaid 1,2meetrise tunnikiirusega liikuv puhastusmasin kasutab oma puurpead selleks, et rajada teed kahele teisele robotile. Jahvataja purustab oma tohutu võimsa pöörleva trummelfreesiga kivimi väikesteks tükkideks, mis jäävad temast merepõhja maha. Koguja imeb purustatud materjali kokku ja saadab merepinnale. Kolm robotit on kuni 7,6 meetrit kõrged ja kaaluvad igaüks peaaegu 200 tonni. Need töötavad elektri jõul, mida saavad kaablite kaudu baaslaevalt.

Baaslaev on 227 meetrit pikk ja 40 meetrit lai ning selle peale mahub 180 inimest. Meeskond juhib roboteid kontrollruumist juhtkangide abil. Umbes korra nädalas sildub transpordilaev baaslaeva kõrvale. Suured kraanad laadivad kivimitükid transpordilaevale, mis veab hinnalise lasti maale.

Kullakaevandamisest vaata põhjalikumalt oktoobri Imelisest Teadusest.

Hetkel kuum