• Jaga lugu:

  Üllatus: LHV pensionifondid investeerivad Coop Panka

  LHV pensionifondide juht Andres Viisemann.Foto: Andras Kralla

  LHV pensionifondid investeerivad Coop Panka 5 miljonit eurot, mida pank kasutab omakapitali tugevdamiseks ja tegevuse laiendamiseks, selgus ettevõtete ühisteatest.

  LHV Varahalduse ja Coop Panga vahel sõlmitud lepingu kohaselt ostavad LHV pensionifondid kokku 5 miljoni euro eest Coop Panga 10-aastase tähtajaga allutatud võlakirju, mille aastane tootlus on 6,75%. 
  Coop Pank kasutab investeeringut panga omavahendite tugevdamiseks ja kasvu finantseerimiseks. Lisaraha võimaldab oktoobri alguses Eestis turule tulnud uue strateegiaga pangal pakkuda senisest suuremas mahus finantseerimisteenuseid, näiteks laene ja liisinguid. 
  “Coop Pank on seadnud endale eesmärgiks kasvatada oluliselt tegevusmahte nii era- kui äriklientide finantseerimisel ja konkureerida senisest aktiivsemalt laenuturul. Oleme juba asunud selle eesmärgi nimel ka tööle - käesoleva aasta algusest on meie laenuportfell kasvanud 40% ulatudes septembri lõpuks 215 miljoni euroni,” rääkis Coop Panga juhatuse esimees Margus Rink.
  Rink märkis ka, et Coop Panga omanikud on öelnud, et kui pangal läheb hästi ja on vaja veel lisaraha, kaalutakse aktsiate avalikku emissiooni.

  Kaalutletud investeering

  Minu jaoks näitab see LHV panga avatud mõtlemist, et nad ei näe ainult konkurentsi, vaid ka koostöövõimalusi. Ma arvan, et nad saavutavad turul niimoodi suurema edu, sest Coopil on väga lai võrgustik nii klientide näol kui ka kaupluste näol. Võimalik, et vaadatakse ka võimalikku ülevõtmist või kontrollpaki omandamist näiteks tulevikus, miks mitte. Aidatakse areneda ja hiljem võib-olla siis võetakse üle.

  Minu arust on see positiivne uudis ja ma arvan, et see tootlus, mis seal võlakirjadest makstakse, on täiesti hea.

  Viis miljonit eurot tundub igati mõistlik summa investeeringuks. Arvestades LHV pensionifondide mahtu, on see kaalutletud risk. Minu arvates on see summa adekvaatne ja tegemist on kindla usaldusväärse partneriga.

  Elmo Somelar,
  LHV aktsionär
  LHV pensionifondide juhi Andres Viisemanni sõnul on kohaliku enamusomanikuga Coop Pank atraktiivne investeerimisvõimalus, mis pakub pensionivarale pikaajaliselt stabiilset tootlust. "Pensionifondidel on oluline roll kohalike kapitaliturgude elavdamisel ning praegusel etapil näen, et kohalikule turule panustamine annab paremaid võimalusi kui investeerimine rahvusvahelistel börsidel. Tänaseks on LHV pensionifondid investeerinud Eestisse enam kui 110 miljonit eurot ning on näha, et kohalikul turul on sõna liikvele läinud: pensionifondides nähakse kapitalipakkujat, kelle investeeringutel on horisont pikem ja intressivalik paindlikum,“ sõnas Andres Viisemann.
  Coop Pank plaanib äritegevuse aktiviseerimiseks kaasata senisest aktiivsemalt ka hoiuseid. "Coop Panga kasvustrateegia toetub uute klientide värbamisele ja sellega kaasnevale hoiuste kasvule. Seetõttu maksab pank hetkel ka konkurentidest kõrgemaid hoiuseintresse. Coop Panga hoiuseportfell kasvas tänavu 9 kuuga 22 protsenti ulatudes 309 miljoni euroni,” märkis Margus Rink.
  LHV-st raha kaasamisega maksab Coop Pank tagasi ka Krediidipanga kunagise enamusosaniku Moskva Panga allutatud laenu, mis on viimane seos endise aktsionäriga. Tehingud peab heaks kiitma ka Finantsinspektsioon.

  Pensionifondid aitavad mõistlikult kasvada

  Üks pank teise panga taolistesse võlakirjadesse regulatsioonidest tulenevalt investeerida ei saa. Tegemist on teatud mõttes alternatiiviga aktsiakapitalile. Sellise instrumendi loomulik investor ongi pensionifondid. Usume, et allutatud võlakirja vormis investeering pensionifondidelt võiks Eestis olla ka paljude teiste ettevõtete puhul lahenduseks kasvu finantseerimisel. Me elame endiselt n-ö „omakapitali vaeses“ ühiskonnas ja kohalikel pensionifondidel on siin oma roll täita - pakkudes pikaajalist kapitali, vähendamata seejuures seniste omanike osalust.

  Pensionifondid on antud tehingus finantsinvestorid ning ärilisi kokkuleppeid sellega ei kaasne.

  LHV-l on võimekust investeeringut suurendada, kuid konkreetne otsus sõltub eelkõige emitendi vajadustest, arengutest ja ilmselgelt ka tingimustes kokkuleppele jõudmisest.

  Romet Enok,
  AS-i LHV Varahaldus portfellihaldur
  LHV otsib kasvu
  Tänavu on LHV pensionfondid hoogsalt investeerinud Eestisse ja mujale Baltikumi, kusjuures pigem ebatavalistesse projektidesse.
  Näiteks ostis fond juuli lõpus kaks Põhja-Tallinnasse Sitsi rajooni rajatavat kortermaja, et hakata seal enam kui sadat korterit välja üürima. See projekt on Eestis üsna tavatu mitmest vaatest – esiteks on majade ehitamine üürimise eesmärgil üldse vähelevinud, teisest küljest investeerivad ka siinsed pensionifondid pigem traditsioonilistesse finantsvaradesse.
  LHV Varahaldus on näiteks andnud ka kaheksaks aastaks 25 miljoni euro eest laenu, et osta riigile lennukid, mille võtab kasutusele Nordica. Riigi Kinnisvara ASi arenduse rahastamiseks on antud 48,5 miljonit.
  Investeeringuid ei piirdu ainult Eestiga. Augustis andsid Leedu järelevalveasutused rohelise tule Livonia Partnersi, LHV pensionifondide ja k Ambient Sound Investmentsi ühisele investeeringule Leedu telekomifirmasse Cgates, millest ühiselt omandatakse 34,8%.
  Tasub teada
  Eesti ainus ühistuline jaekaubandusgrupp Coop Eesti, mille müügivõrgustikku kuulub enam kui 350 kauplust üle Eesti, omandas tänavu jaanuaris varem Moskva Pangale kuulunud enamusosaluse AS-is Eesti Krediidipank. Tehingu järel sai pank uue nõukogu, juhatuse ja äristrateegia ning tuli alates oktoobrist turule Coop Panga nime all.
  Eesti kapitalil põhinev Coop Pank kasutab ära jaekaubanduse ja panganduse vahel tekkivat sünergiat ning toob igapäevased pangateenused taas inimeste kodu lähedale. 19 ühistust koosneval Coop Eestil on umbes 80 000 eraisikust omanikku ja ligi 600 000 püsiklienti.
  ASi LHV Varahaldus pensionifondidel on ligi 180 tuhat klienti. LHV pakub nii aktiivselt kui ka passiivselt juhitud II ja III samba pensionifonde. LHV pensionifondide maht kokku on üle 1 miljardi euro.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Robert Sarv: palun terve inimese passi
Sportlikud, terved ja karsked inimesed on koroonapandeemia ajal pandud ebamõistliku ja -inimliku surve alla, kirjutab Emerald Legali vandeadvokaat Robert Sarv.
Sportlikud, terved ja karsked inimesed on koroonapandeemia ajal pandud ebamõistliku ja -inimliku surve alla, kirjutab Emerald Legali vandeadvokaat Robert Sarv.
USA majanduskasv alla ootuste; börsid sellegipoolest plussis
USA teise kvartali majanduskasv jäi küll analüütikute konsensuslikele ootustele kõvasti alla, aga see ei seganud börsidel rohelises sulgumist.
USA teise kvartali majanduskasv jäi küll analüütikute konsensuslikele ootustele kõvasti alla, aga see ei seganud börsidel rohelises sulgumist.
Raadiohommikus: Irina Embrich võitudest, Otto Pukk 637% tõusust ning Roman Zaštšerinski koroonapassist
Äripäeva hommikuprogramm kõneleb reedel suurtest võitjatest, aga ka koroonakriisist ja koroonapassist.
Äripäeva hommikuprogramm kõneleb reedel suurtest võitjatest, aga ka koroonakriisist ja koroonapassist.
Pankrotihaldur pani T1 oksjonile
Tallinna tuiksoonel asuva T1 keskuse omanikfirma Tallinna Moekombinaat siseneb pärast keerulist vaidlust võlausaldajaga pankrotimenetlusse ja pealinna uusim kaubanduskeskus läks võlgade katteks enampakkumisele. Kaubanduskeskuse alghind on 85 miljonit eurot.
Tallinna tuiksoonel asuva T1 keskuse omanikfirma Tallinna Moekombinaat siseneb pärast keerulist vaidlust võlausaldajaga pankrotimenetlusse ja pealinna uusim kaubanduskeskus läks võlgade katteks enampakkumisele. Kaubanduskeskuse alghind on 85 miljonit eurot.