Tulumaksumuudatuse võitjad ja kaotajad
Uuel aastal jõustuv tulumaksuseaduse muudatus tähendab 500eurose alampalga teenijale pea 15% palgalisa. Enim ehk 2% kaotab teenistuselt aga 2100eurose kuupalgaga inimene.
Protsendid peavad paika aga vaid juhul, kui peale palgatöö muud sissetulekut, nagu näiteks üüritulu, pensionifondi tulu, dividenditulu, ei saada. Kui aga palgalisel juhtuvad lisasissetulekud olema, tuleb need palgale juurde liita.
Just summeeritud aastasest kogutulust sõltub, mitu protsenti tuleb inimesel tulumaksu tasuda. Enda tulusid kuu arvestusse jaotades saab alljärgneva graafiku alusel tulumaksu protsendi välja selgitada.
Nagu graafikust selgub, võib teiste sissetulekute puudumisel oodata keskmist palka teeniv inimene jaanuarist ca 5% ehk 65 eurot palgalisa.
Protsentuaalselt enim kaotavad teenistusest inimesed, kelle palk jääb vahemikku 1790–2100 eurot. Kõige enam ehk 1,96% kaotavadki palgas inimesed, kes teenivad 2100 eurot kuus. Rahas tähendab see senisest 36 eurot väiksemat teenistust.
Äripäeva finantskontrolleri Raivo Sormuneni sõnul võimalust, et brutopalga marginaalne tõus võiks uuele maksuastmele küündides tähendada netopalga vähenemist, tekkida ei saa. „Kui su palk tuleval aastal kas või euro võrra tõuseb, saad sa netopalka ka igal juhul rohkem kätte, kui ilma igasuguse palgatõusuta. Küll aga on fakt see, et 2000 euro ringis teenijatel tähendab näiteks 2% brutopalga tõus netopalga jäämist 2017. aasta tasemele,“ kinnitas ta.