Kristjan Pruul • 21. november 2017 • 2 min
Jaga lugu:

SEB ootab Rootsi kinnisvaraturul kerget korrektsiooni

Plakat 2013. aastal Stockholmis kontoripinda üürima kutsumas.  Foto: EPA

Rootsi eluasemeturgu on ootamas jahtumine ning hindade korrektsioon võiks suvise tipu suhtes tulla 5-10% ligi, langust pidurdab tugev majanduskasv ja jätkuvalt puudulik pakkumine, selgub SEB Nordic Outlooki Rootsi prognoosist.

Panga hinnangul on Rootsi eluasemeturu jahtumise märgid juba näha. Valueguard hinnaindeks (HOX) langeb SEB prognoosi järgi tuleva aasta keskpaigaks 5-10 protsenti tänavuste tippudega võrreldes. Pärast seda ootab hindu ees paigalseis ja kerge taastumine 2019. aastal.

Langus jääb analüütikute ootuste järgi ajutiseks, sest hinnasurve põhjused – rahvastiku kiire kasv ja vähene eluasemeehitus – ei ole muutunud. Ka märgitakse ülevaates, et tugeva globaalse majanduskasvu tingimustes on 10-15 protsenti ületav hinnalangus ühesainsas riigis pigem ebatavaline.

Samas oli Rootsi üks väheseid riike, kus finantskriisi tagajärjel tõsist hindade korrektsiooni ei toimunud ja hinnatõus taastus koos keskpankade intressilangetustega. Eriti kiiresti on Rootsis kasvanud kinnisvarahinnad kortermajades.

Rootsi riikliku ehitus- ja planeerimisameti Boverket hinnangul on ainuüksi rahvastiku kasvuga kaasneva nõudluse rahuldamiseks vaja 2020. aastaks ehitada 80 000 uut eluaset. SEB analüütikud arvavad, et see number võib-olla ka pisut ülehinnatud, sest kolmandatest riikidest Rootsi kolinud inimesed moodustavad kohalikest suuremaid perekondi.

15-20% langus oleks juba majandusele ohtlik

SEB prognoosib, et koos eluasemeturuga jahtub ka ehitussektori tegevus. Majaehituse osakaal tänavuses SKP-s on analüütikute hinnangul 1 protsendipunkt, tuleval aastal langeb see nulli ja 2019. aastal avaldab negatiivset mõju 0,5 protsendipunkti ulatuses.

See küll mõjutab eeldatavasti eratarbimist, kuid tugevad rahvusvahelised ootused, töötleva tööstuse ja tööturu olukord päästab panga hinnangul Rootsi võimalikust hindade langusspiraalist.

Kuid 15-20protsendiline langus tooks üleriiklikes eluasemehindades kaasa juba mõju, mis muudaks kogu prognoosi. Võimalust hindab pank madalaks, sest ennekõike tähendaks see vähemalt 40protsendilist langust kõige hinnatundlikemal kinnisvaraturgudel.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt