• Jaga lugu:

  Ettevõtjad teevad lastest miljonärid

  Metsandusärimees Mati Polli andis lastele suure osaluse oma valdusfirmas, teised ettevõtjad kinnitavad, et kõige parem on ohjad anda lähisugulastele.

  Metsanduskontserni Sylvester üks loojatest ja viisteist aastat tagasi kontserni soomlastele müünud Mati Polli on jaganud 60% oma valdusfirma osalusest võrdselt laste Karla Polli, Aadu Polli ja Marie Vaino (end Polli) vahel.
  Valdusfirma Tristafan väärtuseks hindas Äripäev 74,2 miljonit eurot, pärast enamusosaluse loovutamist on Mati Polli 40% osaluse väärtus ettevõttes 30 miljonit eurot. Nii Mati kui ka Aadu Polli osaluste ümberjagamist kommenteerida ei tahtnud, pidades teemat liialt isiklikuks.
  Ettevõtete juhtimise lastele edasi andnud ettevõtjad, OG Elektra omanik Oleg Gross ja Respo Haagiste osanik Ain Antons tõdesid, et mingil hetkel tuleb ettevõte üle anda ja kui järeltulijad on sellest huvitatud, on kõige õigem anda ohjad just nende kätte.
  Ain Antons.Foto: Raul Mee
  “Siin on bioloogia ja inimese elu pikkusega tegemist. Me ei ole keegi igavesed,” võttis Gross teema kokku. Oluline on aga, et lapsed oleksid võimekad ettevõtet juhtima. “Eks lapsed peavadki üle võtma, sest aastad tulevad ju peale ja mis siin muud üle jääb.”
  Antons tõdes, et millalgi saavad jaks ja tahtmine lihtsalt otsa. “Kui mina alustasin, oli ettevõte väike, tegutses põhiliselt Eestis. Põhiline eesmärk on ikkagi tagada ettevõtte kiirem kasv avatud rahvusvahelisel turul ja nad saavad sellega praegu paremini hakkama, kui mina saaks,” ütles ta ja märkis, et tema lapsed on energilisemad, parema haridusega ja neil on parem keeleoskus. 
  Osalus annab motivatsiooni
  Antons rääkis, et pärast 20–30 aastat ei ole enam tahtmist nii hirmsasti rabeleda ja kogu aeg ainult tööga tegeleda. “Kunagi peab siis see ikkagi muutuma ja tark on minu arvates teha nii, et annad mingisuguse osaluse ära ja siis töötad mõnda aega koos ühtse tiimina. Saab siis omavahel asju arutada ja paremaid lahendusi otsida ja eks ta siis natuke motiveerib ka,” rääkis Antons, kelle poeg Toomas on ettevõtte juht ja tütar Anneli juhiabi. 
  “Ma arvan, et motivatsioon on siis suurem, kui ta on ka omanik, mitte omaniku laps. Omanik tähendab ka seda, et tal on võimalik otsuseid otsesemalt mõjutada ja kaasa rääkida,” ütles ta.
  Antonsi sõnul ei ole ta õnneks pidanud oma lastes ettevõtte vastu huvi kunstlikult tekitama ja nad on olnud firmaga seotud pikalt.
  Oleg Gross ütles, et nende peres läheb ettevõte lastele üle pikkamööda ja ta ise on ikkagi juures. “Ma arvan, et 30 on juba see iga, kus peaksid noored inimesed kandma. Päris 20aastasel kindlasti on vara,” rääkis ta ja lisas, et kui tahta noort väga vara firmat juhtima panna, peab lihtsalt tal rohkem silma peal hoidma. “Eks elukogemust on ka noorte innovaatilisusele ja julgusele kõrvale vaja.” 
  Oleg GrossFoto: Raul Mee
  Lapsed juhtimise juures
  Äripäev kirjutas aasta tagasi, kuidas Mati Polli on kaasanud lapsed oma ettevõtete juhtimisse.
  Vanem poeg Karla Polli on lihatöötlemis­firma ASi Oskar LT ja kinnisvarafirmade ASi Pihlamaa ja ASi Papiniidu Projekt nõukogu liige.
  Pollidel on ka üks ühisettevõte, kaksteist aastat tagasi asutatud OÜ StroyRent, mis tegeleb tööriistade ja ehitusseadmete rentimisega Bulgaarias. Firmal on esindus kuues Bulgaaria linnas, sealhulgas pealinnas Sofias.­ StroyRendi suuromanik (83,63%) on OÜ SBI, millest 62,1% kuulub Mati Polli noorema poja Aadu Polli firmale OÜ-le Laliguras. Suuruselt järgmine omanik on Mati Polli investeerimisfirma OÜ Tristafan (11,63%). Kokku on StroyRendi omanikeringis 17 juriidilist ja kuus füüsilist isikut. Nõukogu esimees on Karla Polli, Aadu Polli on nõukogu liige.
  Mati Polli
  Metsanduskontserni Sylvester üks loojatest, ka praegu seotud metsa, põllumajanduse, kinnisvara ja toidutööstusega.Tema valdusfirmal Tristafan on neli tütar- ja kaheksa sidusettevõtet.ASis Pihlamaa on osaluse suurus 80%. Ettevõte rendib Tallinnas Peterburi teel asuvat kinnisvara.Järvamaal Roosna-Alliku vallas asuvas hobusekasvatuses OÜs Koordi Tallid on osalus 90%.Mulgimaal tegutsevast toidutööstusest Oskar LT kuulub Pollile 50,5%.Neljas tütarfirma on põllumajandusega tegelev Tristafan Haldus. ­Sidusettevõtetest suurem osa tegeleb kinnisvara ning investeerimisega. Koos kunagiste Sylvesteri suuraktsionäride Kaido Jõelehe ja Peeter Männiga on Mati Polli ka valdusfirma Vigrelle omanike hulgas. See ettevõte on Metsatervenduse OÜ ja Laatre Piim ASi omanik.Pollile kuulub 10 000 Lilleküla jalgpallistaadioni suuruse maa jagu metsa. Ta sattus omal ajal Eesti rikkamate inimeste hulka, kui müüs koos kompanjonidega ligi 2 miljardi­ krooni eest eduka metsafirma Sylvester­ skandinaavlastele. Polli on olnud ka Riigimetsa Majandamise Keskuse ehk RMK nõukogu esimees.
  Oleg Gross
  1976–1991 oli Viru kolhoosi melioraator ehk maaparandusagronoom, aastast 1991 OG Elektra ASi juhatuse esimees ja ainuomanik. Aastast 2000 ka ASi OG Elektra Tootmine juhatuse esimees ja ainuomanik.Kui OG Elektra ühendab üle Eesti enam kui kolmekümmet Grossi Toidukaupade nime all tegutsevad kauplust, siis OG Elektra Tootmise alla on Oleg Gross koondanud lihatööstused, pagaritööstuse ning köögivilja töötlemise.Grossi üks firmadest AveC Kirjastuse AS ­annab lisaks välja nädalalehte Kuulutaja.2016. aastal oli tema varade väärtus Äripäeva hinnangul 98 830 miljonit eurot ning ta paigutus sellega rikaste edetabelis 15. kohale.
  Ain Antons
  ASi Respo Haagised asutajad ja võrdsed omanikud olid Ain Antons ja Annes Koppel.Juhatuse esimees ja tegevjuht Antons vastutas müügi, sisseostu, ehitiste ja ettevõtte arengu eest. Nõukogu esimees Koppel tootmise ja tootearenduse eest.Antslast pärit Antons ja Valgast pärit Koppel olid rühma- ja toakaaslased TPI ajal, mehed lõpetasid 1981. aastal masinaehituse tehnoloogia inseneri diplomiga.Antons suunati Tartu põllutöömasina­tehasesse Võit, kus ta töötas aastatel 1981–1991 tehnoloogiainsenerina, peatehnoloogina ja välissuhete juhtivinsenerina.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Kristina Schotter: hagi tagamise nõue on kõvasti kreenis
Kohtul võiks olla ühe tööpäeva asemel piisav aeg kaaluka ja kostja õigusi äärmiselt riivava otsustuse tegemiseks enam õigusi vaadata ka nõude sisulist põhjendatust, kirjutab advokaadibüroo Cobalt vandeadvokaat Kristina Schotter
Kohtul võiks olla ühe tööpäeva asemel piisav aeg kaaluka ja kostja õigusi äärmiselt riivava otsustuse tegemiseks enam õigusi vaadata ka nõude sisulist põhjendatust, kirjutab advokaadibüroo Cobalt vandeadvokaat Kristina Schotter
Goldman Sachs tõstis S&P 500 hinnasihti
Investeerimispanga Goldman Sachsi strateegid tõstsid Standard & Poor’s 500 indeksi selle ja järgmise aasta prognoose, tuues põhjusena välja oodatust paremad kasumid ning madalad intressimäärad, vahendab MarketWatch.
Investeerimispanga Goldman Sachsi strateegid tõstsid Standard & Poor’s 500 indeksi selle ja järgmise aasta prognoose, tuues põhjusena välja oodatust paremad kasumid ning madalad intressimäärad, vahendab MarketWatch.
Combimill sai konkurentsiametist tehinguks loa
Saematerjali tootja Combimill Sakala koos Vindoriga sai konkurentsiametilt loa osta pool Puit-Profiilist, mis tegeleb liimpuidust akna- ja uksedetailide toorikute tootmisega.
Saematerjali tootja Combimill Sakala koos Vindoriga sai konkurentsiametilt loa osta pool Puit-Profiilist, mis tegeleb liimpuidust akna- ja uksedetailide toorikute tootmisega.
Rootsist ähvardab tsemendikriis
Rootsit ähvardab tsemendikriis ja halvimal juhul mõjutab see 170 000 inimese töökohti, kirjutab Kauppalehti.
Rootsit ähvardab tsemendikriis ja halvimal juhul mõjutab see 170 000 inimese töökohti, kirjutab Kauppalehti.