Kristjan Pruul • 29. jaanuar 2018 kell 9:15

Trump ähvardab ELi kaubandussõjaga

USA president Donald Trump nädalavahetusel Davosi majandusfoorumil.  Foto: EPA-EFE

Ameerika Ühendriikide president Donald Trump ähvardas Briti telejaamale ITV antud intervjuus vastata Euroopa Liidu väidetavalt ebaausale kaubanduspoliitikale omapoolsete vastumeetmetega.

Nädalavahetusel Davosi kohtumise ajal antud intervjuus rääkis Trump, et maailmas kehtivad kaubanduskokkulepped on USA suhtes ebaõiglased ning eriti tugevat vastusammu vajab EL, vahendab Wall Street Journal.

"Meil on Euroopa Liiduga palju probleeme ja see võib kaubandussuhete seisukohalt muutuda millekski väga oluliseks," ütles Trump ja lisas, et tulemus on kindlasti Euroopa Liidule kahjulik.

EL piiranguid taluda ei kavatse

Euroopa Liit on valmis kiirelt reageerima, kui USA peaks liikmesriikide ekspordile piiranguid seadma, vahendas Reuters Euroopa Komisjoni kõneisiku sõnu.

Euroopa Komisjoni seisukoha järgi ei ole kaubandussuhted nullsumma-mäng. "Kaubandus ei käi võidu peale, meie seisukoht on, et kaubandusest võidavad alati mõlemad pooled," ütles Komisjoni kõneisik Margaritis Schinas.

"Samuti peavad kaubandussuhted tuginema aususele ja kindlatele mängureeglitele, Euroopa Liit on valmis kiirelt reageerima juhul, kui meie hinnangul on USA piirab kaubanduslikku läbikäimist," ütles Schinas.

USA kaubandusdefitsiit ELiga on märkimisväärne, 2016. aastal ulatus see 93 miljardi dollarini, millest kaks kolmandikku tuli kauplemisest Saksamaaga. Viimast on USA süüdistanud ELi kasutamises omariiklike kaubandushuvide ärakasutamises.

Kaubandussõda Aasiaga täies hoos

Trumpi väljaütlemised tulid vahetult pärast USA otsust kehtestada kõrge tollimaks päikesepaneelide ja pesumasinate impordile, mis oli mõeldud Aasia tootjate mõju kärpimiseks Ühendriikides.

Päikesepaneelidele kehtestati 30protsendiline ja pesumasinatele 20protsendiline tollimaks. Hiina ja Lõuna-Korea on selle pärast juba protesti esitanud ning Lõuna-Korea lubas pöörduda Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) poole ametliku kaebusega.

Euroopa Komisjon teatas USA keeldude peale, et on tekkinud suured kahtlused, kas tollimaksud vastavad rahvusvahelistele reeglitele ning lubas analüüsida nende mõju Euroopa ekspordile.

Hetkel kuum