Tööstuse tuleviku määrab automatiseeritus

AS Leiburi tegevjuht Asso Lankots.  Foto: Eiko Kink
Liisa Rebane • 6. märts 2018 kell 3:00

Tööstusfirmad kasvavad hästi, nagu majanduski, kuid edaspidi saab määravaks automatiseerituse tase ja tootele lisandväärtuse andmine, leiavad ettevõtjad.

Värsked statistikaameti andmed näitasid tööstustoodangu mahule tänavu jaanuaris võrreldes eelmise aasta jaanuariga 8protsendilist tõusu. Kõige rohkem mõjutasid kasvu puittoodete, elektroonikaseadmete ja toiduainete tootmise suurenemine.

Märgatavat toodangu kasvu näitas ka metalltoodete tootmine. Kommertssõidukitele detailide tootmisega tegeleva AQ Lasertool OÜ tegevjuht Rein Volt kinnitas, et terve eelmise aasta oli nõudlus nende ettevõttes võrreldes 2016. aastaga suurem. 

„Euroopas tundub olevat tööstuses üldine buum,“ ütles Volt. Tema sõnul on AQ Lasertooli kliendid viimasel ajal optimistlikud ja ettevõtte müüginumbrid on tavapärasest kõrgemad, näidates võrreldes eelmise aasta jaanuariga rohkem kui 10protsendilist tõusu.

Oluline on toote lisandväärtus

Leiba ja saia tootva ASi Leibur tegevjuht Asso Lankots ütles, et nende ettevõtte tegevusvaldkonda iseloomustab pigem stabiilsus. Arengule annaks Lankotsi meelest hoogu töötaja kohta lisandväärtuse juurde andmine. „Tootmisprotsessid on manuaalsed ja automatiseerituse tase on madal. See tingib ka madala tootlikkuse ja madala lisaväärtuse,“ kirjeldas Lankots.

Ta lisas, et keeruline on olukord ka praeguses tööjõupuuduses, sest lihtsama tööjõugrupi seas valitseb suur kaadri voolavus. „Leibur teeb päris olulisi investeeringuid, mis puudutab lihtsamate tööde automatiseerimist,“ lisas Lankots, et pikemas perspektiivis on plaanis aktiivselt tööjõu probleemiga tegeleda.

Rein Volt märkis, et ettevõtted ei ole tänaseni automatiseerimist ja robotiseerimist kõige olulisemaks pidanud, aga nüüd tuleb sellega suurenenud tööjõupuuduse tõttu tegelema hakata. „Küsimus ei ole enam palgatasemetes, vaid puhtalt selles, et turult ei ole enam töö tegijaid võtta,“ ütles Volt.

 Lauri Betlem,,  Salvesti tegevjuht

Koduturult enam kasvu ei leia

Spekuleerida võib, et hea tulemuse taga on Eesti peamiste ekspordisihtriikide hea majanduskasv, mis omakorda veab meie tootmistellimuste kasvu.

See, et majandus areneb kiiremini kui tööstus, on põhjustatud sellest, et erinevad majandussektorid arenevad erineva kiirusega. Tööstuses toimuvad muutused reeglina pikema vinnaga kui mõnes muus majandusharus.

Salvesti toomismaht kasvas eelmisel aastal minimaalselt, samas lisandväärtus töötaja kohta kasvas aastaga üle 8%, samuti tõusis ettevõtte käive 8%. Eelkõige on selle taga muudatused tootmisportfellis. Keskendume järjest enam kõrgema lisandväärtusega toodete tootmisele. Meie suurim kasvu allikas on ilmselgelt eksport. Koduturult meie valdkonnas uut kasvu leida on väga keeruline ja meie strateegiline eesmärk on kasvatada eksporti Salvesti kaubamärgiga.

Uute tootekontseptsioonide väljatöötamisel keskendume eelkõige eksportturgudele ja alles siis vaatame, kas see toode ka Eestisse sobib. Meie viimaste aastate investeeringute maht on olnud suurusjärgus 1,5-2 miljonit eurot aastas. Suurem osa sellest läheb arendusinvesteeringuteks.

Asendusinvesteeringud hoiame enam-vähem amortisatsiooniga samal tasemel. Seetõttu plaanime ühelt poolt investeeringuid erinevate protsesside automatiseerimiseks, teiselt poolt aga investeerime töötajate heaolusse ning hoiame palgataseme konkurentsivõimelisena.

Tööstusettevõtted tootsid 2018. aasta jaanuaris 8% rohkem toodangut kui eelmise aasta jaanuaris. Toodang suurenes töötlevas tööstuses, kuid vähenes mäetööstuses ja energeetikas.

Jaanuaris toodeti töötlevas tööstuses 10% rohkem toodangut kui 2017. aasta samal kuul. Mahu kasvu põhjustas eelkõige puittoodete, elektroonikaseadmete ja toiduainete tootmise suurenemine.

Toodang suurenes märgatavalt ka metalltoodete tootmises. Suurema osatähtsusega tööstusharudest vähenes toodang mööblitootmises.

Välisturule müüdi jaanuaris 68% kogu töötleva tööstuse toodangust. 2017. aasta jaanuariga võrreldes suurenes korrigeerimata andmetel toodangu müük ekspordiks 10% ja müük kodumaisele turule 19%.

Hooajaliselt korrigeeritud andmetel toodeti 2018. aasta jaanuaris tööstuses kokku 2% ja töötlevas tööstuses 1% rohkem toodangut kui eelmisel kuul.

Allikas: statistikaamet

Hetkel kuum