17. aprill 2018 kell 5:30

Valitsus tõstab riigi IT-spetsialistidel palka

Urve Palo ja Jüri Ratas  Foto: Andras Kralla

Eelmisel reedel lõppenud riigi eelarvestrateegia läbirääkimiste tulemusel suunatakse Eesti e-riigi arendamisse kokku täiendavad 117,5 miljonit eurot järgneva nelja aasta jooksul, teatas majandus- ja kommunikatsiooniministeerium.

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo ütles, et Eesti e-riigi arendus on aastaid olnud sõltuvuses Euroopa Liidu vahendite ühekordsetest rahasüstidest ning edasiseks infosüsteemide korrashoiuks ja arendamiseks pole raha leitud. „Kaasajastuste tegemata jätmine on viinud selleni, et riigi pakutavaid e-teenuseid on kohati ebamugav kasutada. Teiselt poolt on ajas kuhjunud probleeme keerulisem lahendada ning infosüsteeme tagantjärele korrastades kulutame kokkuvõttes rohkem raha kui neid järjepidevalt hooldades,“ ütles minister pressiteate vahendusel.

Täiendavast rahastusest 112,5 miljonit eurot kasutatakse e-teenuste arendamiseks ning küberturvalisuse tõstmiseks. 5 miljonit eurot rakendatakse Eesti Rahvusringhäälingu infosüsteemide uuendamiseks, et need vastaksid tänapäevastele küberturvalisuse nõutele.

„Tuues IKT-valdkonda lisaraha 117,5 miljonit eurot, suudame e-riigi lahendusi oluliselt kaasajastada ja tagada, et meie e-riik seisaks tugevatel jalgadel. Kaasajastamisega käsikäes käib ka küberturvalisuse tõstmine kogu sektoris,“ lisas minister.

Riigi IKT-spetsialistid saavad palgatõusu

Lisaks otsustas valitsus tõsta riigi IKT-spetsialistide palku 20 protsendi võrra, et need suudaksid paremini konkureerida erasektori palgatasemega. Digivaldkonna palku plaanitakse tõsta alates järgmisest aastast ministeeriumi allasutustes, mis tegelevad riiklike e-süsteemide väljatöötamise, hoolduse ja arendusega. „Meie e-riik püsib ja areneb ainult tänu meie inimeste oskustele. Seetõttu peame lisaks sõnadele ka tegudega näitama, et Eesti prioritiseerib IKT-valdkonda ja panustab seal töötavate inimeste hoidmisesse ja motiveerimisse,“ rõhutas minister.

Eelarvestrateegia seob kokku valitsuse suuremad eesmärgid, ministeeriumide plaanid ja tegevused ning nende rahastamise järgmiseks neljaks aastaks. Eelarvestrateegia koostatakse igal kevadel. Valitsus kinnitab selle hiljemalt aprilli lõpul ning riigikogu korraliste valimiste aastal ehk ka 2019. aastal hiljemalt mai lõpul. 

Hetkel kuum