Äripäev • 18. aprill 2018 kell 7:39

Balti börsid avati tunniks ajaks

Tallinna börs  Foto: Andres Haabu

Balti ja Põhjamaade börsid olid suletud pea terve päeva ning avati vaid viimaseks kauplemistunniks.

Pärast terve päeva kestnud viivitusi algas Eesti aja järgi kell 15:10 lõpuks Põhja- ja Baltimaade aktsiatega kauplemine. Investoritel tuleb kiirustada, sest turg suletakse tavapärasel ajal ehk kaubelda saab vähem kui tund aega. Võlakirjadega kauplemine taastus juba kell 14.

Põhjala börsidel ei avanenud täna isegi börsi koduleht, rääkimata kauplemissüsteemidest. Kauppalehti kirjutab, et rikke põhjuseks on tulekahjuhäire Nasdaqi Rootsis Väsbys paiknevas andmekeskuses ning et Nasdaqi ühendused on saanud tõsist kahju.

Helsingin Sanomatele selgitas asja Helsingi börsi tegevjuht Henrik Husman: "Nasdaqi masinasaalis käivitus tuletõrjealarm, mis pani tööle automaatse tulekustutussüsteemi, see omakorda kahjustas serverit nii, et kauplemist pole suudetud käima panna." Tema sõnul pole praegu teada, millal kauplemise avada saab. See on ka esimene kord, mil aastal 2010 kasutusele võetud süsteemi töös probleeme on, lisas Husman.

„See on erakorraline olukord. Meil on olemas ka varusüsteem, aga mingil põhjusel ei ole kauplemise sellele üleviimine õnnestunud,“ ütles Husman.

Husmani sõnul pole teada, mis tuletõrjealarmi käivitas. Tema sõnul on kindel onvaid see, et tegu ei olnud tulekahjuga. „Alustava uurimise järgi ei ole küsimus tahtlikus teos,“ ütles Husman Kauppalehtile.

Husmani sõnul võib juhtunu kalliks maksma minna. Täpsemat hinnasilti on praegu veel vara panna. „Häire tekitab otsest kahju investoritele ja kauplejatele, aga see toob ka Nasdaqile mainekahju, mis pole sugugi väike,“ ütles ta.

Maas oli ka väärtpaberikeskus

Eestis pääses huviline ka rikke ajalörsi koduleheküljele, kust leiab teavet ettevõtete ning ajalooliste aktsiahindade kohta. Erinevalt Põhjalast polnud siinne veebikülg maas seetõttu, et server asub Eestis, mitte Rootsis. Kaubelda Balti turgudel, sealhulgas Tallinnas siiski ei saanud kuna see süsteem asub välismaal.

Probleem oli börsist isegi laiem, kuna rikke tõttu olid häiritud ka väärtpaberikeskuse Nasdaq CSD teenused, mis oli samuti hommikust saati maas. Depositooriumis hoiab enda osakuid suur hulk inimesi ja ettevõtteid ning sealsetel kontodel on ka hulga börsil noteerimata ettevõtete väärtpaberid – sealhulgas kõikide aktsiaseltside aktsiad.

Hetkel kuum