Eilse börsikatkestuse põhjus selgus

Tallinna börs  Foto: Andras Kralla
Äripäev • 19. aprill 2018 kell 8:26

Balti ja Põhjamaade börsid olid eile kella kolmeni suletud, takistusi ja tõrkeid tuleb ette veel ka täna.

Helsingi börsi tegevjuhi Henrik Husmani sõnul kahjustasid börsi tulekustutussüsteemist tulev hääl ja rõhumuutus serverid, mida pole õnnestunud piisavas mahus asendada.

Börsikauplemine käib tema sõnul tänagi endiselt varusüsteemi abiga. Helsingin Sanomate teatel ei õnnestu kõigil kauplejatel tehinguid teha. Ka osa nn ultrakiirest masinkauplemisest seisab täna, nende osa tehingutest moodustab umbes viiendiku.

Ööst süsteemi kordasaamiseks ei piisanud

Balti ja Põhjamaade börsidel kauplemist korraldav Nasdaq ei suutnud öösel kahjustatud servereid töökorda saada, need asuvad Rootsis Väsbys. „Tuletõrjehäire käivitatud kustutussüsteem kahjustas suurt osa serveritest, mida ei suudeta kiiresti asendada. Neid pole Rootsis piisavas mahus olemaski. Saalis on sadu servereid,“ rääkis Husman.

Kahjustuse põhjustas Husmani sõnul tulekahjuhäire käivitatud kustutussüsteem, mis paiskab ruumi gaasi, mis sööb ära tule leviku jaoks vajaliku hapniku. Gaasikraani avanemisel tekkinud hääl ja rõhumuutus rikkusid töötavad kõvakettad.

Börsi masinasaalis peaks olema kasutusvalmis varusüsteem, aga see ei käivitunud eile korralikult. Nasdaq sai varusüsteemi tööle alles eile kell 3 päeval.

Kauplemise nii pikk katkestus on erandlik.

Õhus trahvinõuded

Soome finantsjärelevalve kavatseb börsilt põhjalikke selgitusi küsida. Järelevalve võib börsi ka trahvida. Ühtlasi võivad börsi oodata miljonite eurode suurused kahjutasunõuded tegemata jäänud tehingute eest.

Nasdaq Tallinna turundus- ja kommunikatsioonijuht Ott Raidla ütles, et kahjunõuete kohta on praegu veel vara midagi öelda.

Husmani sõnul on vahendajate tagasiside katkestusele olnud üllatavalt rahulik, ja mingil määral ka investorite oma. Tema sõnul reageerib börs kahjutasunõuetele nagu iga teinegi ettevõte.

Husman möönis, et börsi usaldusväärsus ja maine said hoobi. „See kõigutab Nasdaqi mainet, eriti kui arvestada, et pakume süsteeme kümnetele maailma börsidele,“ ütles ta.

Kindel on see, et vähemalt kauplemise vahendajad kandsid kahju. Kui paljud kauplejad süsteemi katkestusest kahjumit said, on raske öelda.

Kannatasid ka pangad

Nasdaq Nordicu tegevjuht Lauri Rosendahli sõnul lisab olukorrale oma nüansi veel see, et börsi serveritega samas ruumis paiknevad ka pankade ja pangandusäride serverid, mis said samamoodi ja isegi rohkem kahjustada.

Tema sõnul pole praegu veel kindel, kas häire pani käima tegelik algav tulekahju või oli tegu valehäirega. Igal juhul kahjustas käivitunud kustutussüsteem ligikaudu kolmandikku ruumi seadmetest. „Teisalt, kui seal oleks aset leidnud tulekahju, oleks need kõik rikutud,“ lisas ta.

„Oleme ametivõimudega kokku leppinud, et kaks tundi on mõistlik aeg, mille jooksul varusüsteem tööle saada. Seda me oleme ka katsetanud. Seekord läks siiski viis tundi,“ nentis ta.

Rosendahli sõnul on kõikidest andmetest mitu varukoopiat, nii et mingid süsteemis olemas olevad andmed ei kao ka katastroofi ajal.

Rosendahli sõnul tuleb servereid välismaalt juurde tuua. „Neid kohale toimetavad lennukid just maanduvad,“ ütles ta hommikul kella 9 ajal.

Kauplemine seisis peale Balti börside ka Nasdaqi Helsingi, Stockholmi, Kopenhaageni ja Reykjaviki börsil. Põhjamaades tehakse iga päev 500 000–600 000 tehingut, mis eurodes tähendab miljardeid. Balti börside summad jäävad selle kõrval väikeseks.

Hetkel kuum