Märt Belkin • 26. aprill 2018 kell 3:00

Närvide mäng turgudel

Korrektsioon võib jätkuda, usub Trigon Asset Managementi partner Mehis Raud.  Foto: Raul Mee

Ehkki seni enda värsked majandusnäitajad avalikustanud USA börsifirmadele oli esimene kvartal üldiselt hea, on turud viimastel päevadel näidanud vaid punast.

Negatiivne meeleolu on kandunud ka Euroopasse ning korrektsioon ei pruugi niipea lõppeda, tõdevad eksperdid.

Nullindate suurest kriisist saadik on USA aktsiaturg visalt, end kindlalt ülespoole rühkinud ning mullu oli investorite meelsust näitav nn hirmuindeks rekordmadalatel tasemetel. Praeguseks on pilt aga hoopis teine: ehkki kümne aasta taguse ajaga võrreldes on pluss mõistagi suur, on USA suuremaid börsifirmasid koondav indeks S&P 500 aasta algusest langenud 2% ning närvilisust on turul palju.

„Turud on teinud meile väga uhke sõidu ja aasta algus on tagasi toonud ka kaua kadunud volatiilsuse. Viimase tagasitulek näitab selgelt ka seda, et turu dünaamika on muutunud ning turuosalised on tuleviku osas muutunud mõnevõrra murelikumaks,“ rääkis LHV vanemmaakler Nelli Janson, kelle arvates on olukorra peamine põhjus intressimäärade tõus.

Intressimäärad mängivad tema sõnul siiski väga olulist rolli, mõjutades nii laenamise aktiivsust kui kinnisvaraturgu. "Fakt on see, et intressimäärad on tõusuteel, aga oluline on ka nende tõstmise kiirus ja muidugi inflatsioon, mis sugugi ei taha jõuda Fedi seatud sihini (2%),“ selgitas Janson.

Swedbank Marketsi spetsialist Rainer Saad tõi turgude meelsuse näitena esile tööstushiiu Caterpillar, mis teatas teisipäeval tugevalt ootusi ületanud majandustulemused. Päeva lõpetas ettevõte siiski 6% miinuses. „Põhjuseks oli Caterpillari finantsjuhi Bradley Halversoni kommentaar, et USA majandus võib ülejäänud aasta kogeda nõrgemat kasvu,“ märkis Saad.

Liiga kõrged ootused

Praegu käiv esimese kvartali majandustulemuste avalikustamise hooaeg ongi tekitanud investorites pigem negatiivseid emotsioone – hoolimata sellest, et tulemused on valdavalt head, mõnikord isegi väga head. Trigon Asset Managementi partner ja fondijuht Mehis Raud tõdes, et USA aktsiad on praegu ajaloolises kontekstis suhtarvude järgi väga kallid.

„Praegustesse hindadesse on sisse hinnatud nii head oodatavad tulemused, uus ja madalam maksukeskkond, tugev majanduskasv ja ka endiselt võrdlemisi madal intressikeskkond maailmas. Niisugustes tingimustes väiksemgi muutus ootustes võib tekitada suurenenud volatiilsust, mida olemegi viimasel kolmel kuul näinud, kaasa arvatud teisipäeval,“ märkis Raud.

Ka LHV vanemmaakler Janson rõhutas, et väga paljude ettevõtete aktsiad lähevad tulemuste hooajale vastu väga rikka valuatsiooniga ehk positiivsed uudised on hinda juba sisse arvestatud – niisiis ei pruugi head tulemused olla piisavalt head, vähemalt selleks, et aktsia hind positiivselt reageeriks. Vaatamata sellele saab Jansoni hinnangul siiski öelda, et  ettevõtted on liikumas vägagi tugeval kursil ja turul on põhjust ka sellele argumendile toetuda ning optimistlikul pilgul tulevikku vaadata.

„Välised tegurid nagu keskpankade ja riikide poliitika (kaubandussõda)  on seda helge tuleviku prognoosi aina tihedamini varjutamas ja sellest ka kõrgendatud volatiilsus turgudel,“ tõdes LHV vanemmaakler samas. Turuosalised peaks tema hinnangul hakkama hoolikamalt hindama oma strateegiaid ja investeeringute ajahorisonti, sest potentsiaalne tootluse skaala hakkab tõenäoliselt ahenema ning lagi tasahilju lähemale jõudma.

Trigoni partner ja fondijuht Raud oli turgude väljavaate suhtes siiski märksa karmim ning ütles otsesõnu, et võimaliku korrektsiooni jätkumise risk on suur. „Aktsiate kõrgeid suhtarve põhjendati pikalt alternatiivide puudumise läbi, kuna võlakirjade intressid ei olnud "konkurentisvõimelised". Nüüd, kus võlakirjade intressid on tõunud USAs kogu kurvi ulatuses märkimisväärselt ja 10aastane võlg pakub 3% tootlust aastas, on alternatiiv juba arvestatava tootlusega,“ märkis ta.

Raud viitas asjaolule, et sel nädalal jõudis Ühendriikide 10aastase võlakirja tootlus esmakordselt alates 2014. aastast 3% tasemeni ning isegi ületas selle. Swedbank Marketsi spetsialist Saad selgitas, et see näitaja on oluline, kuna selle järgi saab prognoosida majanduse üldist väljavaadet. Lisaks arvutatakse selle järgi oluliste finantskohustuste, näiteks hüpoteeklaenude intressimäärasid. „Turgudel on muretsemiseks põhjust,“ märkis Saad, tuues lisaks võlakirjade kõrgemale tootlusele esile ka investorite negatiivse suhestumise tulemustesse ning inflatsiooni tõusu.

Saad tõdes, et aasta on USA turgudel alanud närviliselt. Ta prognoosis, et tõenäoliselt jätkub närvilisus ka ülejäänud aasta vältel, sest üldine meelestatus on pigem suunda otsiv ja investoritel puudub üksmeel tuleviku osas.

Mure kandub edasi

Teisipäevane USA turu langus kandus kolmapäeval edasi ka Euroopasse – kõik siinsed suuremad aktsiaindeksid liikusid allapoole, kusjuures Saksamaa indeks DAX kahanes isegi pea 1,7 protsenti. Enam kui protsendi võrra kahanes ka kogu Euroopa suuremaid ettevõtteid koondav STOXX Europe 600. „Kuna USA majandus on nii suur, saab siis, kui USA aevastab, ülejäänud maailm nohu,“ viitas Saad sellele, et siinne turg langeb eelkõige Ühendriikide tuules.

Trigon Asset Managementi partner Raud tõi samas esile, et kui USA aktsiad on hinnastatud väga kõrgelt, siis Euroopa turud kauplevad enda ajalooliste hinnataseme suhtes madalama preemiaga kui Ühendriigid. „Areneva maailma turgudel võib samuti leida riike, mis kauplevad endiselt mõistlikel hinnatasemetel,“ tõi ta esile.

Samas märkis ka Raud, et ülejäänud maailm peegeldab tihti USA liikumist ja suuremate korrektsioonide korral on korrelatsioon Ameerikas toimuvaga tugev.

Tallinn jääb puutumata

Balti börsidel, sealhulgas Tallinnas, on olukord vähemalt esialgu rahulik. Kolmapäeval liikus siinne indeks OMXT isegi poole protsendi jagu ülespoole. Saad prognoosis, et USAst aevastusega kaasnev nohu Tallinna ei jõua. „Tallinna börsi mõjutavad praegu eelkõige Eesti börsifirmade kvartalitulemused,“ rääkis Swedbank Marketsi spetsialist.

LHV vanemmaakler Janson tõdes, et kodumaise börsi käekäik sõltub kahtlemata paljuski sellest, mis mujal maailmas toimub, aga lähemad mõjutajad on pigem naaberriigid. Meeles tuleb hoida sedagi, et meie turg on üsna ebalikviidne, nii et ka kaalukamad ostjad-müüjad võivad turgu liigutada, mis ei pruugi aga seostuda maailma suurimatel börsidel toimuvaga.

Ka Eesti investorid jäävad esialgu rahulikuks. „Ei saa väita, et USA või Euroopa turgudel tegutsevad investorid oleks viimastel päevadel ilmutanud keskmisest suuremat huvi müügitehingute suhtes,“ kinnitas Janson.

Hetkel kuum