Märt Belkin • 7. mai 2018 kell 14:30

Olympicu ülevõtja ei saanud oma tahtmist

Olympic  Foto: Verslo ˇinios

Valdav enamik Olympicu aktsionäre otsustas Novalpina grupi ülevõtupakkumise vastu võtta, ent sundülevõtmiseks pole aktsiaid siiski piisavalt. Ilmselt viiakse kasiinokontsern reedel ikkagi börsilt minema.

Novalpina gruppi kuuluv Eestis registreeritud frma Odyssey Europe alustas ülevõtmispakkumisega aprilli alguses ning ühe aktsia kohta ostuhinnaks pakuti 1,9 eurot. Sama pakkumise raames ning sama hinnaga otsustasid märtsis oma kokku 64% suurusest pakist loobuda suuromanikud Armin Karu ja Jaan Korpusov.

Pakkumise tähtaeg kukkus eelmisel kolmapäeval ning nüüdseks on tulemus teada – kokku otsustasid pakkumisele aktsepti andnud aktsionärid müüa ülevõtjale 117,9 miljonit Olympicu aktsiat ehk 77,66% kõikidest Olympicu aktsiatest. Selle sees on ka Karu ja Korpusovi osalus, nii et väiksematelt investoritelt saadi ülevõtupakkumisega pisut vähem kui 14%.

Ülevõtupakkumise kõrval ostis Odyssey Europe aga aktsiaid kokku ka turult. Alates 19. märtsist ehk päevast, mil ostuplaanidest esmakordselt teada anti, on firma kokku ostnud umbes 16,5 miljonit Olympicu väärtpaberit ehk kokku ligikaudu 10,88% kõikidest aktsiatest.

See tähendab, et pärast 10. maid, mis on ülevõtmispakkumise eeldatav väärtuspäev, kuulub Odysseyle Olympicus umbes 89% suurune osalus. See on väga napilt alla piiri, millest alates saab firma nii-öelda sundkorras õiglase hüvitise eest aktsiad ära osta: selliseks ülevõtmiseks peab ühel omanikul olema vähemalt 90% aktsiatest.

„Müts silmini“

Kui Odyssey ja Olympic märtsi keskel omanikuvahetuse plaanidest teada andsid, olid väikeinvestorid suhteliselt skeptilised ning nii mõnedki olid üpris sõjakas meeleolus. Näiteks ütles firma väikeaktsionär Rene Ilves, et 1,9 euro suurune ülevõtuhind aktsia kohta on selgelt liiga väike, kuna aktsia on pikas perspektiivis rohkem väärt. „Väikeaktsionäridel tõmmati müts silmini,“ märkis Ilves toona.

 

Mitu investorit tõi paralleele mineviku kehva ülevõtutraditsiooniga. „Kahjuks on meil selliseid näiteid veel olnud: Norma, kus osteti praktiliselt oma rahaga, ja Rakvere Lihakombinaat. Hansapank oli viimane, kus pandi hinda juurde, sest vana juhtkond polnud nõus selle hinnaga. Mul pole head lahendust. Võib-olla on probleem juriidilistes lepingutes, et pead pakkuma mingite kuude keskmist hinda. Aga see on ka finantsinspektsioonile mõttekoht,“ rääkis aprillis vandeadvokaat Indrek Naur.

Paljusid väikeinvestoreid tegi eriti skeptiliseks Karu-Korpusovi ning Odyssey tehingu klausel, mille järgi jääb Olympicu eelmisel aastal teenitud kasum uuele omanikule ehk mulluste majandustulemuste arvel dividendi ei maksta. Indrek Naur käis Äripäevas ilmunud arvamusartiklis välja teooria, et osalielt võib Odyssey tehingut rahastada just selle summa arvel ehk Luksemburgi firma tuleb kodumaisele kasiinofirmale kosja tema enda rahaga.

Paar päeva hiljem otsustas Ilves oma aktsiad maha müüa. Sama otsuse tegi aprilli lõpus ka Äripäeva tagaküljel reaalse rahaga tehinguid tegev väljamõeldud tegelane investor Toomas, kes müüs 4999 aktsiat börsil hinnaga 1,9 eurot tükk. „Tundub, et ka sel korral jääb eestlaste vägi võõra jõu ees nõrgaks ja tuli vastu võtta pakkumine, mille peale investeerimise vanameistrid hauas kui vurrid pöörleksid,“ tõdes investor Toomas.

Viimased päevad börsil

Odyssey Europe’i taha peituv Luksemburgis registreeritud investeerimisfirma Novalpina ei ole teinud saladust plaanist Olympicu aktsiad vabalt turult ära viia. Praegu on Olympic Entertainment Group üks Tallinna börsi olulisemaid ning popimaid ettevõtteid.

Lähinädalatel tehakse aga Tallinna börsil ilmselt viimsed tuksed, kuna firma börsilt äravõtmiseks kokku kutsutud üldkoosolek toimub juba 11. mail ehk sel reedel. „Noteerimise lõpetamise järgselt ei ole pakkumise aktseptimata jätnud aktsionäride omanduses enam ühtegi likviidset OEG aktsiat,“ märkis Nasdaq Tallinna börs ametlikus teates.

Novalpina grupp tahab Olympicu ja Odyssey ühendada. Aktsionäridele, kes vabatahtlikku ülevõtupakkumist vastu ei võtnud, pakutakse ülevõtja ehk Odyssey Europe’i uusi aktsiaid. Need aktsiad pole aga noteeritud Tallinna börsil ega ühelgi muul avalikul turul.

Läheb lahinguks

Kasiinokontserni omanike sekka kuuluvad suuremate väikeaktsionäridena Trigon ja East Capital, kes teatasid eelmisel nädalal, et nende fondid ei plaani ülevõtmispakkumist vastu võtta ning lisaks ollakse valmis investorite huve kaitstes kasutama kõiki õiguslikke vahendeid.

“Seda juhul, kui ülevõtja hakkab käituma allesjäänud investorite huve kahjustavalt, nagu näiteks aktsiate börsilt äraviimine või Läti tütarettevõtte müümine või ühendamine ülevõtjaga seotud ettevõttega,” kirjeldas Trigon Capitali Balti fondi juht Veiko Visnapuu, millal juriidilised relvad kasutusele võetakse.

Visnapuule teada info põhjal pole Trigon ja East Capital ainsad, kes ülevõtmispakkumisest keelduvad, ning seda on valmis tegema ka teised suuremad väikeaktsionärid. “Nemad teatavad oma otsusest õigel ajal,” rääkis Trigoni fondijuht eelmisel kolmapäeval.

Olympic Entertainment Groupi juhatuse esimees Madis Jääger ütles Trigoni ja East Capitali vastuseisu kommentaariks, et kontserni edasine tegevus võimalike vaidlustega seoses oleneb sellest, kas ja millises ulatuses on Olympic kui firma vaidluse osaline. "Hetkel OEG-le ühtegi nõuet esitatud ei ole – kui seda tehakse, teavitame investoreid ja üldsust sellest kooskõlas börsiettevõtjale kohalduvate nõuetega," rääkis Jääger.

Hetkel kuum