Kaspar Allik • 23. mai 2018 kell 11:05

Tallinki topeltnoteerimine poleks erakordne

Nasdaq Tallinna börsi juht Kaarel Ots  Foto: Scanpix

Topeltnoteeritud kodumaiseid ettevõtteid on teisigi, Tallinkile võib oodata aga välisinvestorite huvi tõusu.

Olympic Entertainment Group oli mõnda aega noteeritud Varssavi börsil (sealne noteerimine lõpetati eelmisel aastal).

Silvano Fashion Group on topeltnoteeritud Nasdaq Tallinna börsil ja Varssavi börsil (alates 2007).

Baltic Horizon Fund on topeltnoteeritud Nasdaq Tallinna fondinimekirjas (alates 2016. aasta juuli) ja Nasdaq Stockholmi fondinimekirjas (alates 2016. detsember).

Tallinki üks võlakiri on noteeritud Oslo börsil.

Pro Kapitali üks võlakiri on kauplemisel Nasdaq Stockholmi First North turul.

„Rusikareeglina ja keskeltläbi investeerivad investorid proportsionaalselt rohkem oma koduturu ettevõtetesse,“ kommenteeris Nasdaq Tallinna börsi juht Kaarel Ots. „Mis on ka mõistetav, sest kohalik turg on see, mida kohalikud investorid paremini tunnevad, seal on ettevõtted, kelle teenuseid ja tooteid nad tarbivad ja pealegi on nende ettevõtete kohta lihtsam leida kõikvõimalikke andmeid, et oma investeeringu perspektiivi hinnata.“

Sander Pikkel, LHV maaklertegevuse juht

Välisinvestorite huvi suureneb

Kindlasti suurendab Helsinki börsil noteerimine huvi Tallinki aktsia vastu välisinvestorite poolt. Teisalt vähendab see Tallinna börsil aktsia likviidsust, sest varasemalt siin tehinguid tegema sunnitud investorid saavad edaspidi tehinguid Helsinki börsil teha.

Tallinki otsus Helsinki börsil aktsiad noteerida võib tuleneda strateegiliste võimaluste protsessi lõpetamisest ehk võime eeldada, et lähiajal ei ole oodata suuremaid muudatusi ettevõtte omanikeringis. Helsinki börsile ligipääsu omavate nii jae- kui ka institutsionaalsete investorite arv on kindlasti suurem kui Tallinna börsil, see võiks omakorda suurendada huvi ettevõtte vastu.

 Kui Tallink on turukapitalisatsioonilt Tallinna börsi suurim ettevõte, siis Helsinkis ollakse alles 43. kohal. Samas tekib investoritel parem võrdlusmoment suurima konkurendi Viking Line-iga, kes on samuti Helsinkis noteeritud. ICB klassifikatsiooni kohaselt oleks Tallink reisimise ja vaba-aja sektoris („Travel & Leisure“) oma turukapitalisatsioonilt teine ettevõtte Finnairi kõrval.

Läbi selle on ka topeltnoteeritud ettevõtete kauplemisaktiivsus koduturul suurem. „Seda ilmestab hästi vahepeal Varssavi börsil topeltnoteeritud Olympic Entertainment Group'i kogemus, kus suur osa aktsiakauplemisest toimus ikkagi koduturul Tallinna börsil ja oluliselt vähem Varssavi börsil.“

Topeltnoteerimise vastu tunnevad tavaliselt huvi ettevõtted, kes on juba teisel turul tuntud või ambitsiooniga seda turgu vallutada ja oma tuntust läbi börsinoteeringu tõsta, kommenteeris Ots. "Ettevõtte noteerimiseks kehtivad igal börsil teatud tingimused. Kui need tingimused on täidetud, siis muid reegleid ettevõtte suuruse ja tegevusmastaabi osas noteerimise puhul ette kirjutatud ei ole. Tõsi, üldjuhul on tegemist ikkagi juba suuremate ja niigi rahvusvaheliselt tegutsevate ettevõtetega."

Hetkel kuum