Märt Belkin • 28. mai 2018 kell 11:30

Itaalia rühib uute valimiste poole

Carlo Cottarelli  Foto: Reuters, SIPA

Itaalia president nimetas endise Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) kõrge ametniku ajutiseks peaministriks, ent arvata võib, et uutest valimistest pole pääsu.

President Sergio Mattarella otsustas nimetada ajutiseks peaministriks Carlo Cottarelli, kes paneb kokku ilmselt tehnokraatidest koosneva valitsuse, kirjutas Financial Times.

Lühikeses avalduses võttis Cottarelli plaani vastu ning lubas, et paneb ministrite nimekirja kärmelt kokku. Ühtlasi üritas ta rahustada turgude heitlikku meeleolu. „Itaalia majandus kasvab jätkuvalt ning avaliku sektori rahaasjad on kontrolli all,“ rääkis tulevane peaminister.

Euroala suuruselt kolmas majandus Itaalia on olnud valitsuseta märtsikuust saati – valimistel ei olnud selget võitjat. Nädalavahetusel blokeeris president Mattarella populistliku Viie Tähe Liikumise ja Põhja Liiga valitsuse moodustamise, sest on vastu populistide koalitsiooni rahandusministriks pakutud euroskeptikule Paolo Savonale.

Presidendi sõnul tekitaks Savona turgudele pingeid. „Ebamäärasus hirmutab Itaalia investoreid ja neid välisinvestoreid, kes on investeerinud Itaalia aktsiatesse ja ettevõtetesse,“ ütles Mattarella. „Võlakirjade intresside tõus suurendab võlga ja vähendab võimet kulutada sotsiaalsetele meetmetele.“ Itaalia valitsuse võlg ulatub 2 triljoni euroni.

Reuters märkis, et tõenäoliselt ootavad Itaaliat ees uued valimised, kus käib hetilus ilmselt Itaalia rolli üle Euroopa Liidus ja euroalas. Võib arvata, et see mõjutab tublisti ka turge. Ka Financial Timesiga rääkinud strateegiaeksperdid tõdesid, et pole tõenäoline, et Cottarelli valitsus parlamendi toe saab, mis tähendaks, et ees ootavad kiiremas korras uuued valimised.

„Ma esitlen end parlamendile ühes programmiga, mis, kui see parlamendi toetuse pälvib, hõlmaks 2019. aasta eelarve kinnitamist. Parlament saadetaks laiali 2019. aasta alguses toimuvate valimistega,“ ütles Cottarelli ise.

„Juhul, kui [parlamendi] usaldus puudub, astuks valitsus kohe tagasi ning selle peamine üelsanne oleks igapäevaküsimuste haldamine kuni pärast augustikuud toimuvate valimisteni,“ lisas peaministrikandidaat.

Hetkel kuum