Märt Belkin • 1. juuni 2018 • 3 min
Jaga lugu:

Hispaania valitsus kukkus

Hispaania uus peaminister Pedro Sanchez.  Foto: Scanpix/Reuters

Seitse aastat Hispaania peaministri ametit pidanud konservatiivi Mariano Rajoy valitsus kukkus.

Hispaania kongress avaldas täna Rajoyle umbusaldust. Hääletus oli ajalooline – Hispaania demokraatia ajaloos pole peaministrit varem tagandatud, märkis El Pais. Konservatiivse Rahvapartei (PP) juht Rajoy keeldus enne hääletust vabatahtlikult tagasi astumast, öeldes, et tal on 2016. aastal valijatelt saadud mandaat ja usaldus.

Rajoyle ja tema parteile sai saatuslikuks hiiglaslik korruptsiooniskandaal. Eelmisel nädalal mõistis Madridi ülemkohus süüdi endise PP peasekretäri Luis Barcenase altkäemaksu võtmises, rahapesus ning maksukuritegudes.

Asja keskmes oli salajane kampaaniafond, mida Rahvapartei aastatel 1999–2005 kinni pidas. Kokku osales ärimehe Francisco Correa juhitud skeemis üle 29 ametniku ja ettevõtja. Asjasse on segatud ka teised kõrged PP ametnikud. Korruptsiooniasja raames tuli mullu kohtus tunnistusi andmas käia ka Rajoy, kes musta raha kasutamist mõistagi eitas.

Võimule tõusevad sotsialistid

Hispaania uueks peaministriks saab sotsialistide (PSOE) liider Pedro Sanchez. Sotsialistidel on 350liikmelises kongressis kokku vaid 84 kohta, mis tähendab, et Sanchezel tuli koostööd teha hulga väiksemate parteidega. Umbusaldushääletuse võitis ta 180 poolt- ja 169 vastuhäälega, üks saadik jäi erapooletuks.

Sancheze kõrval seisis hääletusel lisaks tema enda parteile kõige tugevama jõuna vasakpoolne rahvaliikumine Unidos Podemos. Lisaks sai ta kahe Kataloonia iseseisvust toetava erakonna (ERC ja PDeCAT) ning Baski rahvuspartei (PNV) toe. PNV maailmavaade on kristlik demokraatia ning üldiselt on partei Rajoy valitsust toetanud, ent korruptsiooniskandaali tõttu toetus lõpetati. Baskide partei viis häält olid väga oluliseks kaalukeeleks Sancheze pukki aitamisel. Väiksematest jõududest pälvis sotsialist ka Kanaaride ja Valencia rahvuslike erakondade ning Baskimaa vasakpoolse rahvuspartei toetuse.

Ebakindlust pole karta

Valitsema asub sotsialistlik partei üksinda. Sanchez avaldas eile lootust, et üritab riiki juhtida kuni 2020. aastani, mil toimuvad korralised valimised. Kuna PSOE-l on parlamendis hääli väga vähe, pole selge, kui kaua valitsus püsib, märkis Reuters.

Erinevalt Itaaliast, kus poliitiline ebakindlus on viimastel päevadel võimsalt ka aktsiaturge kõigutanud, pole Hispaanias suuremat segadust oodata. PSOE on suhteliselt tsentristlikku poliitikat ajav erakond, samas kui Itaalias tõusevad võimule äärmuslikud jõud, tõdes Reuters. Sanchez on juba ka öelnud, et jätkab Rajoy valitsuse esitatud eelarvega. Samuti oleks sotsialistidel väga raske tagasi pöörata konservatiivide tehtud struktuurireforme, sealhulgas uusi tööturuseadusi ning tervishoiu- ja hariduskulude kärpeid – sotsialistidel pole lihtsalt selle jaoks parlamendis piisavalt hääli.

Üks Sancheze valitsuse jaoks oluline väljakutse on mõistagi Kataloonia kriis ning selle lahendamine. Sanchez on lubanud, et peab Katalooniaga kõnelusi, ent on samas kindalt öelnud, et ametlikku iseseisvusreferendumit ei korraldata.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt