Äripäev • 4 juuli 2018

Raudsaar: ajakirjanduslik jagamismajandus viib kvaliteedi alla

Eesti Ajalehtede Liidu (EALL) juht Mart Raudsaar ütles vikipedistide protestile kommentaariks, et kui ajakirjanduse ellujäämiseks on vajalik vikipeedia kadumine, siis olgu see nõnda - niikuinii pole tegemist allikaga, mida saaks kasutada teadustööde allikmaterjalina, sest seda ei peeta ülikoolides usaldusväärseks.

Ajakirjanduslik sisu lukku.  Foto: Reuters/Scanpix

Raudsaar, kes on Euroopa kirjastajaid ühendava katusorganisatsiooni News Media Europe autoriõiguste töörühma liige, on oma sõnul näinud aastaid vaeva selle nimel, et ajakirjandusväljaannetel oleks suurem õigus kontrollida oma sisu kasutamist ning oleks suurem õigus saada selle eest väärilist raha. Tema sõnul on ajakirjanduse majanduslik vee peale jäämine seotud sellega, kas me suudame lüüa punnid aukudesse, kust vesi sisse tuleb.

“Minu isiklik ja sügav veendumus on, et vaba jagamismajandus kui kodanike õigus ei saa üle kaaluda teiste kodanike õigust saada oma töö eest tasu. Vastupidine väide oleks õigustus varastamisele, mis toob mulle meelde sundkolhoseerimise, kus talumehe hobusest sai igaühe hobune, mida kõik võisid vabalt kasutada,” nentis Raudsaar oma kirjalikus pöördumises ja lisas: “Pole muidugi paha, kui iga nurga peal oleks hobune vabalt võtta, kuid keegi peab talle süüa andma ja tema eest hoolitsema. Paraku kipub jagamismajandusega kaasnema üldine kvaliteedi langus.”

Raudsaar lisab kokkuvõtteks, et energia jäävuse seadus kehtib: mitte millestki pole võimalik teha midagi ning need, kes kulutavad aega ja jõudu, peavad saama oma töö eest tasu.

Millised on need muudatused, mida kaalub homme europarlament?

Põhilisemad momendid:

- parandusettepanekud ei keela ajakirjanduse materjalide kasutamist ja jagamist üksikisikute poolt, kui selle eesmärgiks ei ole tulu teenimine;

- autoriõigusega saavad kaitstud otsingumootorites kuvatavad ajakirjandusliku materjali lõigud;

- parandustel ei ole ajas tagasiulatuvat jõudu;

- muudatustest ajakirjandusorganisatsioonide tekkiv tulu on mõõdetav ning seda jagatakse õiglases mahus (appropriate share) sisuloojate ehk ajakirjanikega;

- ajakirjanduslik materjal saab õigusliku kaitse viieks aastaks;

- haridus- ja kultuuriasutused saavad jätkata ajakirjanduse sisu kasutamist oma uurimis- ja sälitamistöös, kuna nende eesmärk ei ole selle pealt raha teenida.

Hetkel kuum