Eesti firma turvab USA valimisi

Äripäev 23. juuli 2018, 10:57
Guardtime kontoris.
https://www.aripaev.ee/storyimage/ea/20180723/NEWS/180729934/AR/0/AR-180729934.jpg

Eesti küberturvalisuse ettevõte Guardtime ja Šveitsi turvatehnoloogia pakkuja SICPA muudavad turvalisemaks USA valijate nimekirjad, et valimiste ajal ei saaks andmeid väärkasutada, teatas Guardtime.

Guardtime'i juhi Martin Ruubeli sõnul otsis USA presidendivalimiste ametkond 2016. aastal toimunud presidendivalimiste ümber tekkinud probleemide pärast viise, kuidas muuta valimisprotsess valijate silmis taas kindlaks ja usaldusväärseks. Selleks on vaja tagada, et õige valija antud hääl salvestatakse ja loetakse üle usaldusväärse süsteemi alusel,” ütles Ruubel.

Guardtime ja SICPA töötasid välja spetsiaalselt USA valimiste jaoks mõeldud küberturvalisuse lahenduse, mis ühildub valijate nimekirja ning hääletussüsteemiga ja tagab andmete korrektsuse. Kui keegi püüab valimissüsteemi andmetesse tungida, tuvastab loodud lahendus selle kohe. "Esialgu juurutame selle ühe omavalitsuse valimissüsteemi, kuid vajadus on loomulikult laiem," ütles Ruubel.

Erinevalt Eestist ei lisandu USAs valimisnimekirjadesse automaatselt kõik täisealiseks saanud kodanikud – valimisõiguse saamiseks tuleb igal soovijal end ise valijaks registreerida. Uus lahendus aitab tagada selle protsessi korrektsuse ja turvalisuse, tuvastades kohe võimaliku valeinfo. Viimastel presidendivalimistel 2016. aastal oli interneti teel hääletamine võimalik eri vormides enam kui 30 USA osariigis 50st. Samas on enamikus osariikides tänaseni lisaks paberhääletusele kasutusel elektrooniline hääletus selleks mõeldud spetsiaalsete hääletusmasinate abil.

Kasulik ka Eesti süsteemides

Guardtime'i juht Martin Ruubel rääkis hiljuti intervjuus Äripäevale, et Guardtime'i KSI plokiahela tehnoloogia lubab olla kindel, et Eesti inimeste ja ettevõtete andmed on registrites õiged ning neid ei ole keegi ilma õiguseta muutnud. Ruubel märkis, et seitsme aasta jooksul ei ole juhtunud seda, et keegi oleks näiteks läinud Eesti inimeste terviseandmeid muutma või üritanud mingisuguseid logisid kustutada. Tema hinnangul ei saa välistada, et osaliselt võib põhjus olla süsteemidesse integreeritud plokiahela tehnoloogia, mille tõttu ei julgeta selliseid asju teha, kui vahelejäämine on kindel.

Paaril korral on Guardtime'i andmeid kasutatud ka USA kohtus tõenditena. "Intellektuaalomandi tõendamist on seal ette tulnud. Meie kasutatav tehnoloogia võimaldab panna elektroonilistele andmetele külge aja, millal need on salvestatud," rääkis Ruubel, millist abi on nende tehnoloogia vaidlustes pakkunud.

Kuidas jõuda maailma tippu?

Guardtime'i juht Martin Ruubel rääkis Äripäeva raadios ettevõttest pikemalt juuli alguses. Jutuks tuli, kuidas sai ettevõttest maailma suurim plokiahela tehnoloogial põhinevate küberturvalisuse lahenduste looja ning see, mis toimub praegu küberturvalisuses. Lisaks rääkis saates ettevõtte küberoperatsioonide juht Luc Dandurand, kes loobus selle ameti pärast heast kohast ÜROs.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
23. July 2018, 10:56

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing