Venelaste Sibur sihib börsile

Siburi naftakeemia töötlemise tehas  Foto: Siburi koduleht
Ave Lepik • 25. juuli 2018 kell 8:48

Venemaa naftakeemiakontsern Sibur valmistab ette börsile minekut – plaan on debüteerida juba selle aasta lõpul ning IPO maht on 2-3 miljardit dollarit, kirjutab Reuters.

Siburi plaanidega kursis ja Reutersiga rääkinud kolmest börsitegelasest kaks kinnitasid seda infot ning lisasid, et IPO võidakse korraldada nii Moskvas kui ka Londonis ning et ettevõttel on soov kaasata kuni 3 miljardit dollarit. Kolmas allikas märkis üldsõnalisemalt, et ettevõtte eesmärk on kaasata „mõni miljard“.

Kirjalikus vastuses agentuuri küsimusele IPO kohta nentis Sibur vaid, et nad kaaluvad erinevaid strateegilisi võimalusi, kuidas oma kasvule finantstuge saada.

Kaks Reutersiga rääkinud allikat ütlesid, et tõenäoliselt on tehingu vahendajateks JP Morgan ja Venemaa riiklik Gazprombank, kes kumbki pole samuti teemat kommenteerinud.

Siburist 48,5% kuulub Vene oligarhile ja president Vladimir Putini lähikondsele Leonid Mihelsonile (ta on ka Venemaa suurima gaasitootja Novatek juht ja suuromanik). Mihelsonile järgneb 17% aktsiapakiga Gennadi Timtšenko (taas üks Putini sõpruskonna liige), hiinlaste Sinopec ja Silk Fund hoiavad kumbki enda käes 10% Siburist.

Selleski polevat veel üksmeelt, kas IPO tarbeks tekitada juurde uusi aktsiaid või panna müüki olemasolevad, teadis agentuuri allikas.

Praegu ehitab Sibur Lääne-Siberisse uut naftakeemiakompleksi nimega ZapSibNefteKhim, millest saab üks viiest maailma suurimast omataolisest tehasest. Kontserni teine suurprojekt on Venemaa Kaug-Idas valmiv keemiakompleks, millesse on investeeritud ligi 8 miljardit dollarit ning kuhu otsitakse riskide maandamiseks Aasiast partnereid.

Tähelepanuväärsed aktsiavangerdused

Jaanuaris kirjutas Bloomberg, et Putini tütre Katerina Tihhonovaga abielus olnud Kirill Šamalov pidi pärast lahutust aprillis 2017 loobuma ka oma Siburi aktsiatest.

Šamalovile kuulus umbes 20% ettevõtte aktsiaid väärtusega üle 5 miljardi dollari. Aprillis 2017 müüs ta need kõik maha.

Bloombergiga vestelnud nelja allika sõnul ei teeninud Šamalov tehinguga midagi, kuna omas neid kui „Putini pereliige“. Niipea, kui ta Putini tütrest lahutas, tuli ka aktsiapakist loobuda.

Bloombergi andmeil algas Šamalovi lühike lend tööstusmagnaadina 2012. aastal, kui ta alles pidas presidendi tütrega pulmaplaane. Sel ajal hakkasid Siburi omanikud Leonid Mihelson ja Gennadi Timtšenko oma asepresidenti peadirektoriks upitama ning seejärel premeerisid teda juhtidele mõeldud optsiooniprogrammi käigus 4,3% aktsiatega.

Eelmise aasta aprillis teatas Sibur, et Šamalov müüs Mihelsonile oma aktsiad, mille oli ostnud Timtšenkolt. Kuigi tehingu detaile ei avalikustatud, ütles asjaga kursis inimene Bloombergile, et Šamalov ei saanud müügist mingit tulu, kuna tema Putiniga seotusest tulenevad privileegid lõppesid.

Hetkel kuum