Kristjan Pruul • 10. august 2018 kell 10:18
Sotsiaaldemokraatide juht Jevgeni Ossinovski ning ministrikandidaat Rene Tammist.  Foto: Kristel Härma

Tulevane minister lubab tegeleda ekspordi ja iduettevõtetega

Ettevõtlusministriks pürgiv Rene Tammist lubas senised lobihuvid minevikku jätta ning tegeleda ennekõike e-riigi ja ekspordiga.

Prioriteedid vähem kui aastapikkuse ametiaja vältel on e-riigi arendamine, partnerlus iduettevõtete kogukonnaga, hoonete energiatõhusus ning ettevõtete ekspordipotentsiaali arendamine, ütles Rene Tammist reedel pärast seda, kui sotsiaaldemokraatide juhatus oli ta ministrikandidaadiks kinnitanud.

Otsus oli sotsiaaldemokraatide juhi Jevgeni Ossinovski kinnitusel ühehäälne, 20 aastat partei liige olnud Tammisti kohta olevat küsitud, miks ta juba varem ei ole sellisel tasemel poliitikasse tulnud. Riigikogu erakorraline istung Tammisti ministrikohale hääletamiseks tehakse tõenäoliselt 22. augustil.

Tammist lubas ekspordi temaatikas keskenduda töötlevale tööstusele ning kinnitas, et tuleb rohkem energiatõhususe meetmeid ka maapiirkondadesse. Samuti tuleb maapiirkondades aidata ettevõtetel areneda tööstuslaenu toel, lisas ta. „Väljakutseid on rohkelt, Eestis on töökäte nappus, kurdetakse liigse regulatsiooni üle ning samuti on keerulisi olukordi maapiirkondades,“ ütles Tammist.

Lisaks digitaliseerimise ja tootearendusega seotud meetmetele ütles tulevane minister, et peab vajalikuks töötada ettevõtete ja ülikoolide vahelise koostöö arendamise nimel. „Meil on palju andekaid teadlasi, edukaid ettevõtjaid, kes tuleb saada senisest rohkem sama laua taha ning koos tööle,“ ütles Tammist.

Eelnevalt ministriportfelli hoidnud Urve Palo riiklike üürimajade projekti kohta ütles Tammist, et eelmise ministri langetatud otsuseid keegi muutma ei hakka, kuid tema prioriteedid järelejäänud kuude ajal on teised. Urve Palo otsustas ministrikohalt ja erakonnast lahkuda juuli lõpus.

Pikalt Taastuvenergia Koja eesotsas lobi teinud Tammist kinnitas, et tema senine töö jääb nüüd minevikku, ta lahkub koja juhatusest ning ühtegi seonduvat ärihuvi või muid kestvaid huvisid tal ministriametisse kaasa tuua ei ole.

Varem on Tammist seisnud näiteks Eesti Energia kavandatavale Tootsi tuulepargile suurte toetuste andmise vastu, samuti ei pooldanud ta biomassi kasutamist Eesti Energia elektrijaamades statistikakaubanduse tarvis. Tammist on pooldanud põlevkivienergeetikast loobumist.

Eesti Energia kuulub rahandusministeeriumi haldusalasse.

Hetkel kuum