Äripäev • 27. august 2018 kell 7:56

Soomes puhuvad töölised hommikuti alkomeetrisse

Alkomeeter  Foto: Liis Treimann, Postimees/Scanpix

Paljudel soomlastel tuleb selleks, et hommikul tööle pääseda, puhuda alkomeetrisse, kirjutab Helsingin Sanomat.

Ootamatuid puhumisreide korraldatakse mitmes Soome ettevõttes, lisaks tehakse narkoteste, kirjutab väljaanne. Puhumisreidide põhjuseks on karmim suhtumine joobesse ning eesmärk vähendada töökohal riske, et omakorda vähendada kahju nii inimestele kui ka seadmetele.

Näiteks peavad alkomeetrisse puhuma Fennovoima tuumaelektrijaama ehitusel töötajad - sellel objektil valitseb alkoholi suhtes nulltolerants. Regulaarselt korraldab puhumisreidi ka Metsä Groupi Äänekoski tselluloositehas, kus töötajad on olukorraga nii harjunud, et juba räägitakse võimalusest pannagi tehase väravasse alkolukk.

Sodankyläs Kevitsa kaevanduses on töötajad tööle tulles puhunud juba 2012. aastast. Kui sellega alustati, siis andis aasta jooksul positiivse tulemuse 67 töötajat, sel aastal aga on patustanuid avastatud vaid 9. Kevitsas saavad alltöövõtjad joobe puhul pooleaastase töökeelu, oma töötajad aga suunatakse võõrutusravile.

Ka Soome kontoritöötajatele pole puhumised võõrad - nii näiteks pole energiafirmas Gasum Oy tänavu puhumisreidide käigus avastatud ühtegi lõhnadega tööle saabunut.

Kui puhumisreidide korraldamine töö juures on Soomes seadusega lubatud, siis narkootikumide äkkreide ilma eelneva hoiatuseta teha ei tohi. Narkotesti võib teha vaid tööle värbamisel ja edaspidi siis, kui töötaja suhtes on tekkinud kahtlus.

Hetkel kuum