Äripäev • 18. september 2018 kell 6:17
Haigekassale läheks kõigi inimeste kindlustamine maksma 80 miljonit eurot  Foto: Postimees/Scanpix

Ravikindlustus ei jõua 120 000 inimeseni

Katkendlik töö või väikesed lapsed, Eesti tervishoiusüsteem on universaalsest kaugel jättes pea 10 protsenti inimestest kaitseta, selgub Praxise korraldatud uuringust.

Püsiv ravikindlustus puudub kuni 120 000 tööealisel inimesel. Ravikindlustust pole üldse 27 000 inimesel, teistel on ravikindlustus katkendlik ehk on kehtinud vähem kui 12 kuud. Ravikindlustuseta on pigem mehed kui naised. Viimase kümne aasta jooksul on pikka aega olnud ilma ravikindlustuseta 21 000 naist ja 51 000 meest.

„Alakaetus on kõige suurem meeste, parimas eas tööinimeste, muukeelse rahvastiku ja madalama haridustasemega inimeste seas. Samuti on haavatavas olukorras hiljuti 3-aastaseks saanud laste vanemad, eriti emad, kelle sisenemine või naasmine tööturule ei ole sujuv,“ tõi välja teates välja Praxise juht Tarmo Jüristo. Ta märkis, et meestest oluliselt sagedamini ongi naiste ravikindlustuse katkemine seotud vanemlusega.

„Tööturule vaadates näeme tuhandeid inimesi, kelle ravikindlustus puudub ebaregulaarse tulu või töövormi eripära tõttu. Praegu on ebakindlas olukorras paljud vabakutselised ja ebatraditsioonilist tööd tegevad inimesed, kellel ei ole püsivat töölepingut ühe tööandja juures. Praegune süsteem ei ole paindlik erinevate töövormide suhtes ja see hakkab ajale jalgu jääma,“ lisas ta.

Üks Praxise analüüsi soovitus ongi muuta ravikindlustuse hõive ja sissemakse aluseid. Kui praegu arvestatakse ravikindlustuse kehtimiseks sotsiaalmaksu eelmise kalendrikuu eest, siis Praxise soovituse järgi võiks laiendada seda 12 kuule.

Tervise- ja tööminister Riina Sikkuti sõnul on ravikindlustuskaitse puudumine või katkendlikkus murekoht, mida võimendab töövormide mitmekesistumine. “Esiteks on vaja inimesi teavitada ravikindlustuse lõppemisest ja ravikindlustuse saamise võimalustest, selleks on näiteks Haigekassa planeerimas personaalset teavitamise süsteemi. Teine võimalus on pikendada sotsiaalmaksu hajutamisega ravikindlustuskaitset ebaregulaarse tulu teenijatel nagu vabakutselistel, loovisikutel, hooajatöötajatel.”

Hetkel kuum