Äripäev • 23. oktoober 2018 kell 7:52
Bill Browder süüdistab nüüd Nordeat ligi kaks korda suuremas rahapesus kui varem.  Foto: Helena Ije

Nordeat süüdistatakse veel suuremas rahapesus

Suurbritannia investor Bill Browder väidab, et tal on tõendid, mille järgi liikus üle 350 miljoni euro ulatuses kahtlast raha Nordea panga kontode kaudu.

Browder saatis eile välja kolmanda kuriteoteate, seekord Soome võimudele. Rahapesusüüdistuse summa on nüüd ligi kaks korda suurem, kui Browder teatas varasemalt, vahendas Bloomberg.

Varem oli Browder rahapesukahtlusest teavitanud Rootsi ja Norra vastavaid asutusi.

Browderi sõnul ei saa ta välistada, et välja võib tulla veel hulk tõendeid Nordea kaudu tehtud ebaseaduslikust tegevusest.

"Ma ei tea lõplikku numbrit," ütles Hermitage Capitali kaasasutaja ja juht eilses intervjuus. "Me töötame jätkuvalt kogu materjali läbi ja me üritame ka edaspidi saada rohkem teavet erinevatest riikidest."

Nordea kõneisiku Afroditi Kellbergi sõnul on nad teadlikud Browderi kaebusest. Kellberg lisas, et nad teevad vastavate asutustega koostööd ja on palju panustanud rahapesuvastase kaitse tugevdamisse.

Browderi andmetel liikus raha Nordeasse variettevõtete kontode kaudu Danske Eesti filiaalist ja Leedu Ukio pangast eesmärgiga vältida makse aastatel 2007–2013.

Ukio pank läks pankrotti 2013. aastal. Danske on praeguseks kinni pannud Eestis oma mitteresidentide osakonna. Danske panka võib ainuüksi Taanis ähvardada ligi 550 miljoni euro suurune trahv, samas kui trahvide kogusumma võib ulatuda kuni 6,7 miljardi euroni.

Jäljed ka Rootsis ja Norras

Nordea vastu on Browder palunud uurimist alustada ka Rootsi ja Norra võimudel.

Bill Browder, kes ajab Hermitage Capital Management fondist välja petetud 230 miljoni dollari jälgi, väitis hiljuti 29 lehekülje pikkuses rahapesuteates, et miljonid dollarid käisid läbi 365 Nordea pangas registreeritud konto.

Milline oli Danske täpsem side Nordeaga, saab lugeda SIIT.

Hetkel kuum