Ligi kaks aastat tagasi paljastas ETV saade "Pealtnägija" mastaapsed skeemid, kuidas meditsiinitarvikute firmad petavad haigekassalt ja sotsiaalkindlustusametilt raha välja. 2017. aasta aprillis lõpetas haigekassa lepingud Gadox AS ja Tervise Abi OÜga, kellest viimasega on haigekassa alates mullu oktoobrist taas lepingulistes suhetes.
- Haigekassa jälle ortoosidega skeemitanud ettevõtte partner Foto: Postimees/Scanpix
Toona kahtlustati, et firmad esitavad haigekassale võltsarveid, müües kliendile masstoodangut, esitades samal ajal haigekassale aga arveid, nagu oleks ortoosid tehtud eritellimusel. Tervise Abi suhtes prokuratuur süü puudumise tõttu kriminaalmenetluse lõpetas.
Gadox on praeguseks pankrotimenetluses, aga Tervise Abi sõlmis haigekassaga uue lepingu 2018. aasta oktoobris, kirjutavad
Meditsiiniuudised. "Kehtiva RaKS (ravikindlustuse seaduse – toim) regulatsioon ei võimalda meil põhimõtteliselt meditsiiniseadmete lepingu sõlmimisest keelduda ja kuna ettevõttel ei tuvastatud ka kriminaalkorras rikkumisi, siis ei olnud ka meil alust keeldumiseks," öeldi haigekassast.
Äripäev kirjutas 2018. aasta augustis, kuidas traumapunktis antakse patsientidele kaasa meditsiiniseadmeid, mille hind võib olla mitu korda kõrgem kui apteegis ja millest lõviosa tasub maksumaksja raha eest haigekassa.
Kuidas sellise olukorrani jõudis arsti soovitusel oma lapsele ortoosi ostnud Iris Meigas, saab lugeda pikemalt artiklist "
Haigekassa raha lendab ikka tuulde".
Seotud lood
Traumapunktis antakse patsientidele kaasa meditsiiniseadmeid, mille hind võib olla mitu korda kõrgem kui apteegis ja millest lõviosa tasub maksumaksja raha eest haigekassa.
Lisatud interaktiivne kaart Läänemereriikide tänase olukorraga töötuskindlustussüsteemis
Täna näib mõeldamatu tegutseda ja töötada riigis, kus puudub töötukassa ning töötuskindlustus. Ometi kaheldi veel paar aastakümmet tagasi Eestis sotsiaalsüsteemi rajama asudes selle vajalikkuses sügavalt. Veenmist, et tegu on tõesti olulise asjaga, oli selle algatajatel omajagu.