Kristjan Pruul • 27 märts 2019

Swedbanki skandaal kogub hoogu

Swedbanki nõukogu on seni seisnud juhtkonna taga, kuid suuraktsionäride pahameel kasvab  Foto: Reuters/Scanpix

Swedbanki Vene päritolu kliendid tegid Eestis 10 aastaga 135 miljardi euro eest ülekandeid, nende kõrge riskiga klientide teenindamisel tehti Swedbanki siseraporti järgi suuri eksimusi rahapesu-vastastes reeglites.

Rootsi televisiooni SVT käsutuses on Swedbanki tellitud ja endise Norra prokuröri koostatud raport, mis Swedbanki rahapesuskandaalile annab märgatavalt suurust juurde, kirjutas Financial Times. Ülekannete toimumisajast selgub, et kui Danske pangas toimunud mitte-residentide ülekanded 2015. aastal vaibusid, siis jätkusid need Swedbankis veel paar aastat mahus 20 miljardit eurot aastas.

Swedbanki aktsia hind reageeris uudistele kella 12 paiku järsu langusega – see on 7 protsendiga miinuses. Ka SEB aktsia hind langes 7 protsenti, kuid täna kaupleb SEB ex-dividendi nimekirja fikseerimise järgselt. Seda arvesse võttes on SEB aktsia kukkunud hetkeks 0.55 protsenti.

Need 135 miljardit dollarit viitavad kõigi ülekannete summale ega ole tingimata kahtlased rahavood. Ometi on see oluliselt lähemal Danske panga läbinud kahtlastele summadele. 200 miljardi eurone rahapesuskandaal on praeguseks Danske aktsiahinna langetanud poole võrra, viinud panga eesotsast juhid ning sundinud panka tegevust Läänemere idakaldal kokku tõmbama.

SVT viidatud raport tõstab survet nii Swedbankile kui pangajuht Birgitte Bonnesenile, kes varasemalt juhtis Swedbanki Baltikumi pangandust. "Klientideks võeti märkimisväärne arv kõrge riskiga mitte-residente, kes ei oleks tohtinud kunagi kliendiks saada," vahendas Reuters raportis kirjutatut.

Ameerikast võib tulla veel pahandusi

Kolmapäeval teatas SVT, et Swedbank eksitas USA uurijaid Panama lekke ajal, kui USA võimud küsisid pangalt infot ülekannete kohta, mida tegid panga kliendid, kes olid seotud Mossack Fonseca advokaadibürooga. Pank oli vastanud, et neil oli selliseid kliente Norras ja Rootsis, aga tegelikkuses tegid Mossack Fonseca kliendid ülekandeid ka läbi Balti riikide.

Üheks selliseks kasusaajaks oli Trumpi kampaaniajuht Paul Manafort, kellele tegi miljoni dollari suuruse ülekande ettevõte nimega Vega Holding Limited, sama ettevõtte kontosid on kasutatud Ukraina endisele presidendile Viktor Janukovitšile makstud altkäemaksude ülekandmiseks. Paul Manafort saadud raha saamist USA maksuametile ei deklareerinud. Swedbank vastas SVT küsimusele, et pangasaladusest lähtuvalt ei saa nad seda kommenteerida.

Aktsionäridel tekib järjest rohkem küsimusi

Financial Times märgib, et üha valjemaks lähevad küsimused, mida panga juhtkond Eestis toimuvast teadis ning miks seni igasuguseid võrdlusi Danskega on üritatud pisendada. Reuters kirjutab, et Rootsi pensionifondide haldur Alecta ei ole seniste uurimistega üldse rahul, Alectale kuulub 5 protsenti Swedbankist.

Swedbank kommenteeris SVT küsimusi tavapäraste vastustega. Tegemist on 653 kliendiga 900 000 klientide koguarvu kõrval. Swedbanki Eesti pangas olid 2011-2014 välisklientide kontodel vaid 10 protsenti kõigist hoiustest.

Neljapäeval toimuval aktsionäride üldkoosolekul tuleb panga juhtkonnal ilmselt paremaid vastuseid anda. Kohapeal on kuulamas ka Äripäev.

Swedbanki tegevust uurib nelja riigi finantsjärelevalve

Rootsi, Eesti, Läti ja Leedu finantsjärelevalve asutused käivitasid Swedbanki tegevuse uurimise pärast seda, kui veebruari lõpus teatas Rootsi televisioon, et vähemalt 50 klienti tegid Swedbanki Balti pankade ja Danske panga kontode vahel ülekandeid 4 miljardi euro väärtuses. Pärast telesaadet tellis Swedbank ka välise uurimise, mille tulemused avaldati möödunud nädalal.

Kogu raportit on laialdaselt kritiseeritud. Kolm nädalat kestnud uurimine keskendus ainult telesaates käsitletud 50 kontole, kuid mitte nendega kontodega seotud klientide ja ettevõtete võrgustikule. Samuti ei saanud raportist välja lugeda, kas Swedbank andis rahapesukahtlusega klientidest teada kohalikele finantsinspektsioonidele Rootsis ja Baltimaades või mitte.

2008 - 5 miljardit

2009 - 10 miljardit

2010 - 10 miljardit

2011 - 15 miljardit

2012 - 20 miljardit

2013 - 15 miljardit

2014 - 15 miljardit

2015 - 20 miljardit

2016 - 20 miljardit

2017 - 5 miljardit

Hetkel kuum