Ken Rohelaan • 4. aprill 2019 kell 7:23

Briti parlamendi alamkoda toetas Brexiti lisaaja taotlemist

Suurbritannia peaminister Theresa May (keskel) ei ole suutnud veel oma riigi parlamendilt saada heakskiitu Brexiti leppele, kuid esimesed sammud on tehtud lisaaja taotlemiseks.  Foto: AFP/Scanpix

Suurbritannia parlamendi alamkoda toetas napi ühehäälse enamusega Brexiti lisaaja taotlemist, et vältida leppeta Euroopa Liidust lahkumist, kirjutab BBC.

Alamkojas toetas lisaaja taotlemist 313 saadikut, vastu hääletas 312. Nüüd liigub ettepanek ülevaatamiseks parlamendi ülemkojale. Algatuses nõutakse, et riigi peaminister Theresa May küsiks Euroopa Liidult lisaaega leppeta Brexiti vältimiseks.

Praeguse seisuga on brittidel aega 12. aprillini, et panna paika Brexiti lepe, vastasel juhul tuleb Brexit leppeta.

Suuri arenguid ei ole

Mayga läbirääkimisi pidanud Töölispartei juht Jeremy Corbyn ütles eilse kohtumise järel, et kohtumine oli "kasulik, aga lahendusele ei jõutud". Corbyn ootas peaministrilt rohkem rohkem seniste seisukohtade muutust. Täna peaksid Suurbritannia valitsuse ja Töölispartei vahelised läbirääkimised jätkuma, et leida ühismeelt.

Konservatiive esindav peaminister tahab Töölispartei juhiga jõuda ühise arusaamani enne 10. aprilli, kui Euroopa Liit peab erakorralise kohtumise Brexiti tõttu.

Kui May ja Corbyn ei jõua kokkuleppele, on peaminister lubanud panna parlamendis hääletusele mitu ettepanekut, nende hulgas Euroopa Liiduga kokkulepitud diil, mida Suurbritannia parlamendi saadikud on juba kaks korda tagasi lükanud.

Mõlemal juhul on May valmis Euroopa Liidult küsima Brexiti edasist lühiajalist pikendust, et oleks lootus saada Briti parlamendist heakskiit enne 22. maid – sellisel juhul ei peaks Suurbritannia osalema Euroopa Parlamendi valimistel.

Kahe erakonna vahelised kõnelused on seni parlamendis tekitanud tulist kriitikat mõlemalt erakonnalt, päädides eile kahe ministri tagasiastumisega.

Hetkel kuum