Eliisa Matsalu • 4. aprill 2019 kell 14:39

Kolmikliidu hääled peavad vett

Homme teeb president Kersti Kaljulaid valimised võitnud Kaja Kallasele ülesande moodustada valitsus. Tänane uue riigikogu koosseisu esimene istung näitas, et Keskerakonna, Isamaa ja EKRE liidu hääled püsivad, mis tähendab, et Reformierakonna võimalus võimule pääseda on õhkõrn.

Keskerakonna fraktsioonil tuli ühispildi tegemiseks pikalt Jüri Ratase taga oodata. Ootamise ajal mõtles Kadri Simson, et oleks nunnu Ratasele kõige ette üks sümboolne tool panna.   Foto: Liis Treimann

Riigikogu esimesel istungil valiti riigikogu esimeheks Henn Põlluaas EKREst ja aseesimeesteks Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder ja Reformierakonna liige Siim Kallas. Hääletus oli salajane, kuid statistiliselt vaadates võib olla kindel, et koalitsioonikõnelusi pidavate Keskerakonna, Isamaa ja EKRE saadikud on ühtsel meelel. Erandiks on Keskerakonna liige Raimond Kaljulaid, kes on loodava koalitsiooni vastu.

Kui Kaja Kallas võtab homme presidendilt ettepaneku valitsus moodustada vastu – ja ta on kinnitanud, et ta seda teeb –, on tal kaks nädalat aega, et riigikogule koalitsioonileping esitada. Koos sotsidega on Reformierakonnal valitsuse moodustamiseks 44 poolthäält. Puudu jääb 7 häält.

Kuu aega tagasi kinnitas Kallas, et ta annab oma parima, et kutsuda Keskerakonnast ja Isamaast inimesi üles kolmikliidu poolt mitte hääletama. Paraku otsustasid mitmed kolmikliidus kõhklejad riigikogu kohast loobuda, mis tähendab, et Kallase võimalus loodav koalitsioon nurjata on väga väike. Näiteks loobusid riigikogu kohast EKRE koalitsiooni vastased Mihhail Kõlvart ja Yana Toom.

Üks Keskerakondlane, kes on öelnud, et talle on osa EKRE väärtustest vastukarva, on Barutona tuntud Kaido Höövelson. Höövelson sai riigikokku Maardu linnapea Vladimir Arhipovi asendusliikmena. Siiski ei paista Höövelsonil olevat kavas kolmikliidule punast tuld näidata. „Kui erakonna juhatus on otsustanud EKREga valitsust teha, siis jõudu meile,“ ütles ta. „Tuleb siis lihtsalt näha nii palju vaeva, et tulemus tuleks hea,“ ütles ta. Höövelson lisas, et laupäeval toimuval Keskerakonna volikogul tutvustatakse erakonnale koalitsioonilepet, kuid selle kõlblikkuse üle otsustab peamiselt juhatus.

Jüri Ratas võib rõõmu tunda - peaministritool püsib üha kindlamalt jalgadel.  Foto: Liis Treimann

Suud lukus

Kui Kallas ei saa riigikogult poolthäälte enamust, ei suuda valitsust moodustada või loobub sellest, on presidendil õigus esitada 7 päeva jooksul teine peaministrikandidaat. Kui teine kandidaat ei saa kahe nädala jooksul riigikogult valitsuse moodustamiseks heakskiitu, kuulutab president välja erakorralised valimised. Ilmselt saab siiski tõeks kolmikliit EKRE, Keskerakonna ja Isamaa vahel.

Kolmikliit on koalitsioonikõnelusi pidanud pea kuu aega. Kui kõneluste alguses anti ajakirjandusele kommentaare vaat et kaks korda päevas, siis viimasel kahel nädalal on kõnelejatel suud lukus.

„Mul on kohutavalt hea meel, et läbirääkijad on suutnud hoida konfidentsiaalsust, sest enne, kui ei ole volikogud heakskiitu andnud, ei ole meil millestki avalikkusele rääkida,“ ütles EKRE esimees Mart Helme. Tema sõnul on EKRElased sellega väga rahul, mis koalitsioonileppesse kirja on saanud. Ajakirjanduses ilmunud spekulatsioonidest selle kohta, kellest saab minister ja mida koalitsioonileppest leida võib, on Helme sõnul tõtt vaid paar protsenti.

Helme sõnul on EKRElased öelnud välja vaid ühe asja, mis koalitsioonileppesse läheb ja selleks on rahvaalgatus. „Vaadake, milline turmtuli on sellele peale pandud! Isegi ei teata, millise punktina see leppesse kirja läheb, kuid juba öeldakse, et see on halb,“ ütles Helme. Millisena rahvaalgatuse punkt leppesse siis täpselt läheb, keeldus Helme ütlemast.

Kaja Kallas oma isa Siim Kallast õnnitlemas riigikogu teise aseesimehe koha saamise puhul.  Foto: Liis Treimann

Riigikogu fraktsioonid

Keskerakonna fraktsiooni esimees on Kadri Simson, aseesimehed Kersti Sarapuu ja Siret Kotka-Repinski.

Fraktsioonis on 26 liiget. Nendeks on peale esi- ja aseesimeeste Jaak Aab, Taavi Aas, Dmitri Dmitrijev, Enn Eesmaa, Kaido Höövelson, Maria Jufereva-Skuratovski, Raimond Kaljulaid, Marek Jürgenson, Kalev Kallo, Jaanus Karilaid, Mihhail Korb, Igor Kravtšenko, Aadu Must, Anneli Ott, Tõnis Mölder, Jüri Ratas, Mailis Reps, Mihhail Stalnuhhin, Erki Savisaar, Tarmo Tamm, Marika Tuus-Laul ja Viktor Vassiljev.

EKRE fraktsiooni esimees on Martin Helme, aseesimehed Rene Kokk ja Siim Pohlak.

Fraktsioonis on 19 liiget. Liikmed on veel Merry Aart, Riho Breivel, Peeter Ernits, Mart Helme, Ruuben Kaalep, Helle-Moonika Helme, Kert Kingo, Uno Kaskpeit, Leo Kunnas, Alar Laneman, Jaak Madison, Anti Poolamets, Henn Põlluaas, Paul Puustusmaa, Jaak Valge, Urmas Reitelmann.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni juhivad Jevgeni Ossinovski ja Riina Sikkut.

Fraktsioonis on kokku 10 saadikut. Liikmed on veel Marina Kaljurand, Helmen Kütt, Heljo Pikhof, Katri Raik, Kalvi Kõva, Sven Mikser, Ivari Padar ja Indrek Saar.

Reformierakonna fraktsiooni esimees on Reformierakonna juht Kaja Kallas. Aseesimehed on Arto Aas ja Keit Pentus-Rosimannus.

Fraktsioonis on 34 liiget. Liikmed on veel Annely Akkermann, Yoko Alender, Jüri Jaanson, Hele Everaus, Siim Kallas, Erkki Keldo, Johannes Kert, Toomas Kivimägi, Liina Kersna, Signe Kivi, Erik-Niiles Kross, Heiki Kranich, Ants Laaneots, Kalle Laanet, Maris Lauri, Jürgen Ligi, Kristen Michal, Marko Mihkelson, Madis Milling, Kalle Palling, Hanno Pevkur, Valdo Randpere, Heidy Purga, Taavi Rõivas, Andrus Seeme, Andres Sutt, Aivar Sõerd, Urve Tiidus, Vilja Toomast, Kristina Šmigun-Vähi.

Isamaa fraktsiooni esimees on Priit Sibul ja aseesimees Andres Metsoja.

Fraktsioonis on 12 liiget, kelleks on veel Sven Sester, Raivo Tamm, Helir-Valdor Seeder, Urmas Reinsalu, Mihhail Lotman, Jüri Luik, Tarmo Kruusimäe, Aivar Kokk, Üllar Saaremäe ja Viktoria Ladõnskaja-Kubits.

EKRE fraktsiooni liikmed viisid ühispildi tegemise ajaks riigikogu valgest saalist Euroopa Liidu lipud eemale, et need erakonna fotole ei jääks.  Foto: Liis Treimann
Hetkel kuum