Äripäev • 25. märts 2020 kell 15:40

Raadiohommikus: koroonakriis hirmutab toiduainetööstust

Toiduainetöösturid kardavad tuleviku pärast.  Foto: Andras Kralla

Neljapäevases Äripäeva raadio hommikuprogrammis räägime toiduainetööstuse käekäigust kriisi ajal, samuti küsime kogenud investorilt Mikk Talpsepalt, miks ta usub majanduse kiiresse taastumisse.

Kolmapäeval kirjutas Bloomberg, et olulised toiduainetööstustele toorainet eksportivad riigid on hakanud kehtestama ekspordipiiranguid. Nii lõpetab nisu tarned Kesk-Aasia suurriik Kasahstan ja Euroopas on päevalilleõli ekspordi peatanud Horvaatia. Eesti on toiduaineteturul samuti netoeksportija riik, aga ka meie väljavaated ei pruugi olla head, kui kevadsuviseks hooajaks ei jõua kohalikele põldudele võõrtööjõudu. Milline paistab olukord põllumeeste vaatenurgast nii siin Eestis kui ka globaalsel toiduainete turul, selgitab Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juht Roomet Sõrmus.

Samuti küsime tuntud investorilt ja fondijuhilt Mikk Talpsepalt, miks ta usub, et üldiselt punases või aeglast taastumist näitavad börsid taastuvad praegusest majanduslangusest kiiresti. Samuti uurime, kui kiiresti jõuavad börside taastumistuuled reaalmajandusse.

Lisaks toiduaine- ja aktsiaturgudele kordame üle eriolukorra värsked rangemad piirangud koos politsei- ja piirivalveameti Põhja prefekti Kristjan Jaaniga, kelle käest küsime, kuidas täpsemalt hakkab politsei üleeile väljakuulutatud piiranguid jõustama.

Neljapäeva hommikul äratavad teid Allan Rajavee ja Rivo Sarapik.

Päev jätkub viie saatega.

10.00–10.30 "Mobiilne juhtimine". Sel korral räägime kriisis juhtimisest ehk kuidas praeguses määramatus keskkonnas vajalikke, õigeid ning kasulikke otsuseid teha. Samuti tuleb saates juttu sellest, kuidas juht enda ja oma töötajate tervist saab pingelisel ajal hoida ning milliseid vigu kriisis tegutsemisel vältida.

Saates kõnelevad interim-juht ja Wolf Krimelte tegevjuht Peeter Tohver ning interim-agentuuri Velström Vallner Tohver juht Eela Velstrom. Küsitleb Rivo Sarapik.

11.00–12.00 "Luubi all". Uuriva toimetuse ajakirjanikud Marge Väikenurm, Katariina Krjutškova ja Koit Brinkmann räägivad oma viimase aja suurematest lugudest. Juttu tuleb üllatusi täis Swedbanki raportist rahapesuskandaali kohta, maffiafilmi meenutava MiniCrediti kontori elust, mida juhtis fantoomärimees Kristian Kesner, ja vaidlustest, mis keerlevad ümber piimatootja AS Tere.

Peale selle räägivad stuudios ajakirjanikud, milliseid muresid ja hirme neis koroonakriis tekitab.

12.00–13.00 "Ärikliendid roolis". Saates analüüsitakse Eesti kütuseturu seisu ja arenguid kasvavas majanduskriisis.

Kui palju on tanklate müük vähenenud, mis meetmeid nad on rakendanud, mida arvatakse kütusehindade piirhinnast, kuhu saab kütusehind üldse kukkuda? Nendele ja mitmele teisele küsimusele vastavad Neste Eesti juhatuse liige Ülle Tamme ja Eesti Õliühingu tegevjuht Mart Raamat. Saatejuht on Meelis Mandel.

13.00–14.00 "Tark elukeskkond". Energiatootmise ja -tarbimise muutumise tõttu muutub ka elektrivõrk ehk järjest enam hakatakse kasutama energiasalvestusseadmeid. Juttu tuleb sellest, millised muutused sellega kaasnevad, millised läbimurded on lähemas ja kaugemas tulevikus turule tulemas ning kuidas need kõik energiatarbijaid mõjutavad.

Saates on külas TalTechi tehnikateadlane Argo Rosin ja ABB Grupi keskpingeseadmete moodulsüsteemide globaalne tootejuht Danel Türk.

Lisaks tutvustab oma Paldiskisse rajatavat energiasalvestuslahendust Alexela nõukogu liige Marti Hääl. Saatejuht on Rivo Sarapik.

15.00–16.00 "Sisuturundussaade". Paljud ettevõtted on praegu olukorras, kus lepingupartnerid ei täida eriolukorrale ja vääramatule jõule viidates oma kohustusi: hilinevad tarned ja maksed, tähtaegadest ei peeta kinni. Kuidas sellises olukorras käituda?

Nõu annavad advokaadibüroo Eversheds, Sutherland, Ots & Co juhtivpartner Maivi Ots ja partner Raiko Lipstok.

Kuulake Äripäeva raadiot Tallinnas ja Harjumaal 92,4 MHz, Tartus 97,7 MHz, Pärnus 91,9 MHz, Haapsalus 96,0 MHz, Saaremaal 101,7 MHz ja Ida-Virumaal 94,6 MHz.

Kuulamislingi ja nädala saatekava leiate siit.

Hetkel kuum