Juhan Lang • 14. märts 2014 kell 11:09

Hänni: suur hirm teadmatuse ees

Ehkki Venemaa aktsiaturud on tugevas languses ning investoreid heidutavad võimalikud sanktsioonid pühapäevase Krimmi referendumi järel, võib Kawe Kapitali partneri Kristjan Hänni hinnangul pikas perspektiivis olla kriisil mitmeid positiivseid tulemusi.

Järgneb Kawe Kapitali portfellihalduri Kristjan Hänni kommentaar:

Venemaa seisukohast võib neile Krimmi liitmine kaugemas perspektiivis tunduda hädakaitsena. Vaadates näiteks seda, kui raskelt läks viimane sõjasadama neile veel 25 aastaks lubamise lepingu hääletus Ukrainas, võib Ukraina veelgi enam Euroopa suunas pöördumisel karta ainult probleemide süvenemist nende jaoks.

Ja ka rahaliselt poleks neil põhjust Ukrainale enam midagi selle kasutamise eest maksta, kui Krimm oleks Venemaa koosseisus. Hirm (sanktsioonide sisuga seotud) teadmatuse eest on aktsiaturgudel pahatihti suurem, kui uudise selgumisel välja mõõdetav reaalne mõju.

Paratamatult on vastastikku sedavõrd seotud majanduste korral Venemaale reaalset mõju omavatel sanktsioonidel mõju ka Euroopale. Aga pikaajaliselt võib sellel olla ka mitmeid positiivseid järelmeid. Näiteks mida enam finantskriis hakkab leebuma, seda enam on vaja uusi ajendeid Euroopa integratsiooni käigushoidmiseks ja praegune olukord loob veidi teise nurga alt jälle täiendava motivatsiooni selleks.

Meie talitusviis selles olukorras on selle aasta alguses ajaloo kõrgtasemetel olnud portfellide rahapuhvri järk-järguline investeerimine sobivatel hinnatasemetel. Kuna Baltikum on negatiivselt uudistes, tuletades investoritele mõnevõrra jälle meelde ka "fat tail" tüüpi riske meie asukohast tulenevalt, siis koos Hiina jahtumise ja närvilise Euroopaga võib seda ostuvõimalust siin veel mõnda aega olla.

Selge on aga see, et kui Euroopa ja USA heidutus Krimmi olukorra puhul töötavaks osutub, siis selle järelmid otseselt NATOsse kuuluvale Baltikumile on (nüüd ka erakorralises olukorras kaudselt järeleproovitult) positiivsed.

Hetkel kuum