Moldova valis erinevalt Eestist aktsionäride maksustamise

22. jaanuar 2009, 16:56

PricewaterhouseCoopersi juhtiv maksukonsultant Erki Uustalu kirjutab aripaev.ee maksublogis, et alates 2008. aastast ei eksisteeri Moldovas äriühingute tulumaksu.

Äriühingute tulumaksumäär on 0% ning aktsionäridele makstavatelt dividendidelt peetakse üldjuhul kinni tulumaks 15%-lises määras.

Olgugi, et esmapilgul võib Moldova äriühingute tulumaksusüsteem tunduda sarnane Eesti äriühingute tulumaksusüsteemile, eksisteerib siiski olulisi erinevusi:

- Eestis on äriühingute tulumaksukohustus lükatud kasumi jaotamise hetkele. Dividendide jaotamise hetkel tuleb tasuda tulumaksu 21%-lises määras (21/79 jaotatud dividendide netosummalt). Aktsionäridelt tulumaksu täiendavalt kinni ei peeta. Seega maksustatakse Eestis äriühinguid, kuid nende aktsionärid on tulumaksust vabastatud.

- Moldovas on aga tulumaksust vabastatud nii äriühingute poolt saadud kui ka jaotatud kasum. Samas dividendide maksmisel aktsionäridele, peetakse viimastelt kinni tulumaks 15%-lises määras. Seega täpselt vastupidiselt Eestile puudub äriühingute tulumaks Moldovas täielikult, kuid selle eest maksustatakse hoopis aktsionäre.

Tähelepanuväärne on asjaolu, et mitteresidendist aktsionäride puhul tihtipeale maksulepingud piiravad või ei luba Moldoval üldse aktsionäridele makstavatelt dividendidelt tulumaksu kinni pidada, mistõttu lõpptulemuseks võib olla täielik maksuvabastus Moldovas.

Võib öelda, et Moldova realiseeris Eestis esialgselt propageeritud idee kaotada äriühingute tulumaks täielikult ning maksustada vaid füüsilisi isikuid.

Tulumaksuseaduse ettevalmistamisel 1999. aastal Eestis otsustati lõpuks aga siiski jätta tulumaksukohustuse kandmine äriühingute tasemele. Eks aeg näitab, kumb juriidiline lahendus sarnase eesmärgi saavutamisel pikemas perspektiivis paremaid tulemusi annab.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 19:14
Otsi:

Ava täpsem otsing