Rainer Saad • 1. september 2016 kell 4:15

Vaesus on kallis lõbu

Parim, mida maailma vaesuse heaks saame teha, on ise vaeste hulka mitte sattuda, soovitab Rainer Saad.  Foto: Andras Kralla

Vaesus ja raha puudumine võib endaga kaasa tuua oluliselt kallima elu, kirjutab Äripäeva ajakirjanik Rainer Saad.

Suviti koolivaheaegadel tegin füüsilist jõudu nõudvaid töid, kus tööpäevad ulatusid teinekord isegi 10 tunnini päevas. Mis seal salata, palk oli sellistel töökohtadel väike, pärast pikka tööpäeva koju jõudes oli väsimus suur ning muust polnud mahti mõelda kui söögist ja magamisest. Nii kordus see päevast päeva. Kuid mida rohkem ma neid töid tegin, seda enam sain aru, et tegemist on lõksuga, mis võib viia vaesustsüklisse, millega ajapikku kaasnevad veel suuremad probleemid.

Vaese suuremad kulud

Mõistsin ka seda, et vaesus võib osutuda veel kallimaks kui mittevaene olemine. Näiteks kui pole korteri üürimiseks raha ja ühe kuu üüri tagatiseks, pole kodutu saatus kaugel. Või kui ei suudeta endale külmkappi osta, ollakse sunnitud kulutama rohkem raha valmistoidule, mis võib olla küll odav kuid tervisele kahjulik kiirtoit. Niimoodi pikaajaliselt toitudes võivad terviseprobleemid hakata end õige pea ilmutama. Ka ei saa osta endale toitu varuks ja hulgi, mis tihtilugu on soodsam ja rahasäästlikum variant.

Raskusi tekib ka laenu saamisega. Pangad võivad ei öelda ning siis tuleb raha hankimiseks pöörduda firmade poole, kust raha küll saab, kuid see tuleb oluliselt kõrgema intressiga. Üsna tihti langevad just vaesed inimesed ohvriteks skeemidele, mis puudutavad kiiret raha ja kõrgeid intresse – näiteks nullsissemaksega tooted, millel küll väiksed osamaksed, kuid lõppkokkuvõttes suur intress.

Kui pole piisavalt raha, et osta korralikult töötav auto, oled pidevalt jännis selle parandamisega ning remonditööd võivad ulatuda lõppkokkuvõttes suuremaks kui auto hind. Vaatame asja veel väiksemalt – näiteks kui pole raha, et osta uus autopirn, ning politsei peab kinni ja teeb trahvi, siis võid kindel olla, et trahv ise on mitu korda suurem kui autopirni maksumus.

Oht tervisele ja elule

Kõige vähem tasustatud töökohad kipuvad olema need, kus peab tegema palju füüsilist tööd ning teinekord tuleb seal täita ka tööülesandeid, mis võivad elu ohtu seada. Aastatepikkune raske töö võib endaga lõpuks tuua kaasa tervisehädad, mis halvemal juhul viivad töövõimetuseni. See võib ka tähendada, et ravile kulub palju raha.

Vaeste suur vaenlane on ka inflatsioon, sest igasugused hinnatõusud mõjuvad niigi väikese rahakoti juures laastavalt.

Vaesuse likvideerimiseks konkreetset vahendit pole ning ennast taastootvast vaesustsüklist võib olla keeruline välja pääseda. Parim, mida maailma vaesuse heaks saame teha, on ise vaeste hulka mitte sattuda.

Hetkel kuum