Erkki Bahovski • 7. veebruar 2017 kell 4:15

Ujumise algõppe võimuliit

Ujub  Foto: Panthermedia

Ujuda võiks ju tõesti kõik osata, aga maksundus ei peaks kindlasti olema nagu Kört-Pärtli särk pühapäeva hommikul, leiab Diplomaatia peatoimetaja Erkki Bahovski.

Kui ma mõtlen Eesti õpetajate, õdede, päästjate jt sarnaste inimeste palkadele, tärkab minus sotsiaaldemokraat, st riik peaks leidma rohkem raha nendele inimestele ja tõesti seda raha jagama. Kui ma aga mõtlen praeguse valitsuse sammudele, tärkab minus konservatiiv, kellele on oluline riigi majanduse alustalade kooshoidmine, mitte lammutamine.

Jääb ikkagi üle imestada, kuidas mitmesugused maksuettepanekud lähevad lendu, neid võetakse tagasi, neid muudetakse ja tulemuseks on midagi sellist, mida Oskar Luts nimetas Kört-Pärtli särgiks pühapäeva hommikul. Automaksu ettepanekut muudeti vist vähemalt kolm korda. Palun, parandage mind, kui eksin, arvepidamine läheb sassi.

Maksurabelemine reedab, et eelarvet tahetakse lihtsalt kokku lappida, aga mitte majanduse alustalasid turgutada, st suurendada võimalusi raha juurdetulekuks. Hüplik maksupoliitika viib ju paratamatult selleni, et välisinvestorid hakkavad mõtlema, kas tasub oma raha siia ikka tuua. Äkki kolme nädala pärast tuleb mingi uus maks? Või muutub vana? Kes seda teab...

Ideepuudus on põhiline

Tuleks võidelda stagnatsiooniga, aga mitte seda soodustada. Minu nutikas-nutikas sõber juhtis tähelepanu asjaolule, et koalitsioonileppes pole sõnagi innovatsioonist. Vaatasin siis ise ka, mis seisab koalitsioonileppes. Teadus- ja arendustegevusele lubatakse vähemalt raha juurde.

Küll aga seisab koalitsioonileppes tore lause: „Tõstame ujumise algõpetuse taset.“ Innovatsiooni ei ole, aga ujumise algõpetuse taset tõstame. Ujuda võiksid muidugi kõik osata, aga poleks ju imestada, kui ujulatele kehtestatakse näiteks mingi uus maks. Põhiline siiski on küsimus, kas selliseid punkte peaks ikka koalitsioonileppesse sisse kirjutama.

Kui rääkida allegooria keeles, siis võiks ujumise algõpetuse taset tõsta ka koalitsioonil endal. On arusaadav, et paljudel oli Reformierakonnast villand ja praegune koalitsioon hüppaski tundmatus kohas vette, aga hüppamine ise – meenutan – on ikkagi hüppaja enda valik. Ehk parim näide ujumisoskuse mõningasest nappusest ongi kodakondsuspoliitika muutmise ettepanekud – selgub, et koalitsooni sees on mingid rinded ja jooned. Nii teatab IRL, et nemad hoiavad rinnet ega lase kodakondsuspoliitikat muuta. Ometi peaks koalitsioon olema suunatud koostööle, aga mitte kaevikusõjale.

Edgar Savisaare langemine on tekitanud ilmselt Keskerakonnas küsimuse, kelle või millega nüüd venekeelseid valijaid köita. Ja nüüd tõmmati käisest Eesti pass. Jääb huviga oodata, kas koalitsioon elab üle kohalikud valimised selle aasta sügisel.

Hetkel kuum