Agu Uudelepp • 23. oktoober 2017 kell 3:30

Tallinnas võitis d’Hondt

Agu Uudelepp  Foto: Toomas Huik, Postimees / Scanpix

Tallinnas oli ilmselge võitja d’Hondt oma jagajate meetodiga*, kirjutab EBSi dotsent Agu Uudelepp.

Ilma selleta poleks Keskerakond saanud absoluutset enamust ega võiks nüüd suurima südamerahuga potentsiaalseid partnereid üksteise vastu välja mängida. Üle Eesti näitasid kaks erakonda, Keskerakond ja EKRE, et on parketikõlblikumad kui neli aastat tagasi, ja kaks erakonda, Reform ja IRL, et jagub veel padruneid salvedes. Kusjuures esimesel on salved suuremad.

Keskerakond on Tallinnas sotsid väga ilusti kahvlisse pannud. Kas tulete meiega linnavalitsusse, kannate täisosa vastutusest ja saate murdosa otsustustest ja lammutama midagi ei hakka? Kui see pakett teile ei meeldi, siis me laseme EKRE võimu juurde ning ise just rääkisite kampaanias, et neid tegelasi tuleb võimust eemal hoida.

Uuenenud Keskerakonnast on palju lihtsam rääkida Jüri Ratase ja Toompea kui Tallinna linnavalitsuse tasandil. See kahvel võib mõjutada nii valitsuse tervist kui ka järgmiste valimiste tulemusi.

Nüüd, kus kampaania on läbi, võiksid erakondadepõhised võimuliidud mõnda aega teha seda, mida on valijate hüvanguks tarvis, mitte seda, mida valijad arvavad, et on tarvis. Kindlasti võib tegemata jätta selle, mis sponsori südant rõõmustab, kuid kõrvaltvaataja kulmu kipra kisub. Valimisliitude põhised võimuliidud on valdavalt niigi kohaliku asja eest väljas.

* D'Hondti meetod on valimistulemuste selgitamise meetod suurima keskmise põhimõttel. Mandaatide jagamiseks arvutatakse iga valimisnimekirja saadud häälte arvu alusel võrdlusarvud pärast iga mandaadi jagamist. Meetod sai oma nime Belgia matemaatiku Victor D'Hondti järgi. See süsteem on suhteliselt ebaproportsionaalne ning soosib enim hääli saanud nimekirja.

Allikas: Vikipeedia

Hetkel kuum