Juhan Lang • 18. detsember 2014 kell 8:19

Baltika: meie tulemused Venemaalt on rahuldavad

Baltika peadirektor Meelis Milder ja finantsjuht Maigi Pärnik-Pernik.  Foto: Raul Mee

Baltika Grupi finantsdirektor ja juhatuse liige Maigi Pärnik-Pernik ütles, et börsifirma on Venemaa majandusolukorrast tulenevaid ida-suunalisi riske maandanud juba selle aasta algusest ja olukorda jälgitakse pingsalt.

„Selle nädala arengud on kahtlemata Venemaa majanduse tervikseisu veelgi teravdanud, selle mõju tarbijate ostukäitumisele on alles avaldumas ning see puudutab kõiki sealsel turul kauplevaid ettevõtteid,“ rääkis ta. „Jälgime olukorda turul pingsalt ning sõltuvalt arengutest oleme valmis astuma vajalikke samme.“

Ettevõte on Pärnik-Perniku sõnul rakendanud taktikalisi samme turul riskide maandamiseks – korrigeerinud jaehindu vastavalt turu olukorrale ja konkurentsisituatsioonile ning kasutanud võimalusi kohapealsete opereerimiskulude efektiivistamiseks.

„Senine valitud tegevussuund on toonud meile olukorda arvestades Venemaa turult rahuldavaid tulemusi,“ ütles ta. Pärnik-Pernik selgitas, et Venemaa turul otsustati koondada oma jaeäri eelkõige Peterburi ja Kaliningradi piirkonda ning kasutada antud turu kasvumootorina peamiselt hulgi- ja frantsiisisuunda. Sellega seoses on Baltika tänavu Vene turul sulgenud 6 müügikohta.

Kolmandas kvartalis oli Baltika käive Venemaal 2,7 miljonit eurot. Kokku oli kontserni käive 14,6 miljonit eurot. Alates esmaspäevast on Baltika aktsia Tallinna börsil kukkunud 3,3%.

Langusesse on sööstnud aga teisedki Tallinna börsi ettevõtted, kes on Venemaaga tihedamalt seotud. Nii on pesutootja Silvano Fashion Groupi aktsia nädalaga Tallinna börsil kukkunud 10,98% ja mööblitootja Skano Group on kaotanud 12,96%.

Silvano jaoks on Venemaa põhiturg ja kolmanda kvartali lõpus oli kontsernil Venemaal kokku 382 kauplust. Üheksa kuu lõikes oli pesutootja käive Venemaal 47,6 miljonit eurot ja see moodustas kogukäibest 54,6%.

Skano käive oli kolmandas kvartalis Venemaal 1,1 miljon eurot ja see moodustas ettevõtte kogukäibest 21,4%. Tulenevalt Venemaa üldisest poliitilisest olukorrast ning sealse importkauba ostujõu vähenemisest langes Skano teatel müük Venemaale kolmandas kvartalis 34%.

Ettevõtteid, kes Vene mõjudest osa saavad, on Tallinna börsil aga teisigi. Tallink Grupi kommunikatsioonijuht Luulea Lääne kinnitas, et sel aastal on Venemaalt pärit reisijate arv vähenenud.

„Kuna meie laevareisijate hulgas on võrreldes teiste riikide esindajatega Venemaa turiste siiski vähem, siis esialgu väga suurt mõju siinkohal ei ennustaks,“ rääkis ta. „Laevareisidest enam mõjutab Venemaa kehv majanduslik olukord ja sellest sõltuvalt inimeste halvenenud reisimisvõimalused tõenäoliselt hotelle.“

Tallinki aktsia on nädalaga kukkunud 4,82%.

Hetkel kuum