Mait Kraun • 7. august 2015 kell 16:00

Miks on USA aktsiaturud langemas?

Aktsiagraafik.  Foto: Bloomberg

USA Dow Jonesi indeks on kukkunud juba kuus päeva järjest, mis on pikim langustejada alates oktoobrist. Ka teised indeksid pole pääsenud. Põhjuseid languseks on aga mitmeid.

Kokku on indeks aastaga kukkunud 2 protsenti – taoline odavnemine ei ole sugugi see, mida investorid näha tahavad. Neljapäeval jätkasid aktsiad langust ja Dow jõudis madalaima tasemeni alates veebruarist.

Suuresti võib languses süüdistada Föderaalreservi, kes hakkab tõenäoliselt septembris intressimäärasid tõstma. Täna hommikul saabunud töötururaport toetab seda spekulatsiooni. Madalad intressid on aidanud aktsiaturul tõusta. Paljud kardavad, et intresside tõstmine hakkab turgudele survestavalt mõjuma, sest likviidsus väheneb.

Lühemas perspektiivis on suuremaks probleemiks ettevõtete tulemused. Meediafirmade aktsiad langevad, sest pärast kesiseid tulemusi kardavad investorid, et kaabeltelevisiooni aeg võib otsa korral olla. Samuti on kukkuma hakanud kohviaktsiad – eelmise aasta üks edukamaid aktsiaid, Keurig Mountain Coffee, kukkus eile pärast tulemuste teatamist ligi 30 protsenti. Lisaks sellele vähendas toodanguprognoose ka elektriautode tootja Tesla.

Müügilaine on tabanud ka tooraineid. Nafta, vask ja paljud teised toorained, millest sõltuvad mitmed arenevad riigid nagu Brasiilia, Mehhiko ja Tšiili, on kukkunud mitme aasta põhja lähedale. Naftaturu olukord on muutunud nii halvaks, et isegi Saudi Araabia laenab raha, et eelarvepuudujääki täita.

30 USA suurettevõttest koosnev Dow Jones ei ole ainuke, mis ei suuda tõusta. S&P500 indeks odavnes eile 0,8 protsenti ja Nasdaq kukkus 1,6 protsenti. Tõsi, need indeksid on selle aasta algusega võrreldes tõusnud, aga mitte märkimisväärselt.

Hetkel kuum