Juhan Lang • 14. november 2015 kell 15:45

"Parem börsile pandud raha kui maha joodud raha"

Toomas Kivimägi  Foto: Erik Prozes

On päevselge, et hoiustamine on kõige rumalam viis raha hoida ning kui on valida, kas hoiustada või investeerida, siis kindlasti maksaks investeerida, toonitas investor ja riigikogu majanduskomisjoni esimees Toomas Kivimägi täna Tallinnas toimunud investeerimiskonverentsil „Tark Raha“.

„Parem börsile pandud raha kui mahajoodud raha,“ naljatles ta. Sellegipoolest ei soovitaks alates 1997. aastast Tallinna börsil tegutsev investor algajal investeerimishuvilisel kohe säästudega börsile põrutada.

Ühest küljest mõjutab tema hinnangul praegu aktsiaturge positiivselt küll Euroopa Keskpanga rahatrükk, kuid vastukaaluks saab tuua kapaga riske: majanduskasv Euroopa Liidus on olematu, Hiina kasv on pidurdunud, turud on väga kiiresti tõusnud ning tagatipuks loovad negatiivse fooni eile Prantsusmaad vapustanud terrorirünnakud käsikäes pagulaskriisiga. Samuti ei tohiks tema hinnangul alahinnata Venemaa ja lääneriikide vahelise külma sõja mõju.

„Kui Venemaa asemel oleks Eesti kõrval mõni sõbralikum riik, siis oleks aktsiad homne päev 30% kõrgemal,“ nentis ta. „Seda eriti ei taheta rõhutada, aga Eesti aktsiatesse on geopoliitiline risk sisse kirjutatud. See on minu hüpotees muidugi.“ Sestap soovitab Kivimägi hakata täna küll juba raha kõrvale panema, kuid börsile tulekut võiks kaaluda alles aasta pärast.

Toomas Kivimäe investeerimise kuldreeglid

Ära kunagi investeeri laenuraha eest. Mitte kunagi.

Investeeri raha, mida sa lähema 5 aasta jooksul ei vaja.

Tutvu ettevõtte käekäiguga enne, kui ostad.

Pideva ostmise strateegia (cost averaging).

Ära paiguta kõiki mune ühte korvi.

Osta sügisel, müü kevadel (sell in May and go away).

Ära armu, ole valmis ka kahjumiga väljuma.

Väldi emotsionaalseid oste, ära rapsi.

Sisenes börsile halvimal ajal

Poliitikust investor pani sajakonnale saalis viibivale kuulajale südamele, et pikas perspektiivis ei ole riiklik pension kindlasti see, mida nad väärt on, sest sealt laekuvate maksete abil pole võimalik pensionipõlve täiel rinnal nautida.

Kivimägi meenutas, et tema sisenes börsile võimalikult halval ajal: 1997. aasta mai keskel ehk kõigest aastapäevad enne suurt majanduslangust, soetades 100 Hansapanga aktsiat hinnaga 134,4 krooni. Kui juba 18. septembril oli aktsia väärtus rallinud 216 kroonile, siis aasta hiljem oktoobris oli pilt märksa koledam ning portfellist vaatas vastu pirakas miinus.

„Sisenesin börsile küll võimalikult halvimal ajal, kuid olen siiski korralikult plussis,“ võttis ta oma Tallinna börsi kogemuse kokku. Välismaa aktsiatest kuulub talle üksnes 30 USA tehnoloogiahiiglase Apple’i osakut – investeering, mille ta enda sõnul tegi üsna hiljuti ning mis vähemalt seni on ka pisikest miinust tootnud.

Just Apple on investori kinnitusel ka ettevõte, mille käekäiku ja tulevikku ta kõige vähem prognoosida oskab, sest kohalike ettevõtete puhul on võime kaasa mõelda palju suurem. „Vaatan väga ka ettevõtete juhtkonda,“ lisas ta.

Kuidas soovitab investeerida Toomas Kivimägi?

Eelista dividendiaktsiaid.

Osta langevalt turult ja müü tõusval turul.

Ära kasuta maakleri abi.

Osta Eesti ettevõtteid.

Osta neid, kellesse usud.

Vaata, kuhu investeerivad staarid.

Korralik portfell

Lisaks õunafirmale, vaatab Kivimäe aktsiaportfellist vastu veel Tallinna Kaubamaja Grupp, Baltika, Harju Elekter, Tallink Grupp, Ekspress Grupp, Olympic Entertainment Group ja PRFoods.

Üks portfelli murelaps on tema hinnangul rõivafirma Baltika, mille aktsia on pikalt langustrendis püsinud. „Baltika minu meelest teeb hullult häid asju, aga ei ole siiski suutnud vee peale tulla,“ kurtis ta. „Tallink on väga tõsine riskiaktsia, aga viimane aasta on neile olnud väga positiivne.“

Kivimägi eelistab soetada aktsiaid jupikaupa ja nõnda keskmist ostuhinda allapoole viia. Nii on ta näiteks ühe osa laevafirma osakutest soetanud rohkem kui 1,20 euro suuruse hinna pealt, kuid leidub ka aktsiaid, mis ostetud ligi 30 sendi eest. Elu on Kivimäele õpetanud, et alati tuleb valmis olla ootamatusteks ja börsile tasub minna vaid siis, kui leidub raha, mida igapäevaseks elamiseks tarvis ei lähe. Et teenustasud võivad tootlust oluliselt mõjutada, siis 100 euro kaupa aktsiaid ei ole poliitiku hinnangul mõtet osta. „Ma ei lähe 500 euro eest ostma või müüma aktsiaid. 1600 eurot on stampsumma,“ lausus ta.

Eeskujuks investor Toomas

Kivimägi rääkis, et ehkki tal on pikk ja praktiline väikeinvestori kogemus, siis ei maksaks teda siiski segi ajada Äripäeva loodud investor Toomasega. „Kuigi Pärnumaal, kus ma figureerin, seda arvatakse, siis mina ei ole investor Toomas,“ kinnitas ta. „Samas tuleb öelda, et nad on olnud väga edukad - 64 000 eurot on nad tänaseks kasvatanud 240 000 eurole.“

Just teiste edukate investorite kogemusest soovitas väikeinvestor ka enda portfelli juhtimisel õppust võtta. „Vaadake, kuhu profid investeerivad. Ei taha küll ülearu haipida, aga vaadake investor Toomast: nad on olnud väga edukad ja ei ole põhjust arvata, et nad on järgmistel aastatel vähem edukad. Nad on turgudega paremini kursis. Vaadake ka, kuhu investeerivad Jüri Mõis või Erkki Raasuke.“

Hetkel kuum