Juhan Lang • 24. november 2015 kell 7:46

USA ettevõtete kasum langes 25 miljardi võrra

Analüütikute hinnangul kahaneb USA ettevõtete kasum neljandas kvartalis veelgi.  Foto: EPA

Eksportijaid räsinud tugeva dollari ja madala nafta hinna tõttu on tänavu esimese kolme kvartaliga poolt tuhandet USA suurimat börsifirmat koondava S&P 500 aktsiaindeksi ettevõtete kasum kahanenud 25 miljardi dollari võrra.

Praeguseks on oma tulemused avaldanud ligi 96% S&P 500 indeksisse kuuluvatest ettevõtetest ning nende jätkuvate tegevusvaldkondade puhaskasum kolme kvartali peale kokku on 804 miljardit dollarit. Mullu samal perioodil oli koondkasum 828 miljardit dollarit.

Halvim tulemuste hooaeg alates 2009. aastast

Indeksisse kuuluvate ettevõtete koondkäive on mullusega võrreldes langenud 287 miljardi dollari võrra, vahendab Bloomberg.

Ettevõtete kasum aktsia kohta on kolmanda kvartali seisuga langenud aastaga 3,3% võrra, mis tähendab, et tegemist on olnud halvima tulemuste hooajaga alates 2009. aastast.

Kõige valusama löögi on saanud energiasektor, kus kasumid kahanesid kolmandas kvartalis mullusega võrreldes 57% võrra.

Negatiivne trend kandub Bloombergi küsitletud analüütikute hinnangul ka neljandasse kvartalisse, mil S&P 500 ettevõtetele oodatakse 5% suurust kasumi vähenemist.

Analüütikud: nafta hind stabiliseerub

Societe Generale panga analüütikute hinnangul ei saa aga languses süüdistada üksnes kukkunud nafta hinda, vaid käivet ja kasumit on kärpinud ka dollari tugev tõus. Seega on küsimus pigem selles, millised on tugeva dollari mõjud USA majandusele laiemalt ning kui kaua dollari tõus kestab.

Seevastu Citi aktsiastrateeg Paul Choi leiab, et tuleval aastal peaks energiahindade negatiivne mõju aktsiakasumi kasvule jääma väiksemaks, sest tõenäoliselt nafta hind stabiliseerub.

„Et kasumi langus tulenes madalamast nafta hinnast ja odavamast energiast, siis seda tõenäoliselt uuesti ei juhtu, kui te just ei arva, et toornafta hind langeb 25 dollarile barreli eest,“ selgitas ta.

Hetkel kuum