Pille Ivask • 23. jaanuar 2016
Jaga lugu:

Hiina tahab luua oma digitaalraha

Jüaan võib saada endale virtuaalse kaaslase  Foto: epa

Hiina keskpank haub ambitsioonikat plaani luua nii pea kui võimalik oma digitaalne valuuta.

Hiina Rahvapank on teada andnud, et on digitaalraha võimalusi uurinud juba 2014. aastast alates, muuhulgas on analüüsitud seda, missugune peaks välja nägema raha kasutuselevõtu protsess, vahendab CNN Money.

Sel nädalal Hiina keskpanga veebilehel avaldatud vastavasisulises teates polnud siiski kirjas, millal digitaalraha kasutusele plaanitakse võtta, samuti polnud infot selle kohta, kuidas hakkaks uue „krõbisevaga“ suhestuma jüaan.

Keskpanga edastatud teates seisab, et digitaalraha aitaks muuta rahasüsteemi palju läbipaistavaks, vähendada nii maksupettusi kui ka traditsioonilise valuutaga seotud kulutusi. Samuti leiab keskpank, et digitaalraha võiks kaasa rahapesu vähenemisele.

Bitcoin Hiinas populaarne

Digitaalraha on viimastel aastatel seoses Bitcoini tõusuga olnud kuum teema. Bitcoin jõudis avalikkuse ette 2009. aastal ning selle autor pole siiani ametlikult teada. Bitconi eesmärk on võimaldada ülekandeid teha ilma vahemeeste ehk pankadeta. Ülekandeid teevad arvutid ning ülekanne salvestub digitaalselt hoolimata sellest, et makse tegija ei pea oma isikut avalikustama.

See on ühtlasi koht, kus Bitcoini pooldajate ja kriitikute arvamused lahknevad: ühed leiavad, et Bitcoin võimaldab kogu süsteemi muuta läbipaistvamaks, samas teised leiavad, et anonüümsus võimaldab peita ebaseaduslikke tegevusi.  

Hoolimata mitmetest vasturääkivustest on Bitcoin Hiinas võidukäiku tegemas: riigis asub ühtlasi maailma üks suuremaid Bitcoinide vahetuspunkte. Hiina võimud on seni eelistanud Bitcoini reguleerimisest hoiduda.

Kui Hiina oma digitaalraha idee ellu viib, võiks see aidata valitsusel peatada ning ühtlasi ka jälgida kapitali väljavoolu riigist.

Prognooside kohaselt lahkus Hiinast möödunud aastal 676 miljardit dollarit. Institute of International France’i andmeil lahkus sellest rahast kolmandik nii-öelda tagauste kaudu, et kõrvale põigelda valitsuse karmidest kapitalikontrolli reeglitest.

Paljud investorid on Hiinast oma raha välja võtnud ning minema viinud, kuna jüaan on majanduslanguse ning finantsturgude languse tingimustes nõrgenenud.

Huvi kasvab

Kuigi Bitcoini hind on olnud väga volatiilne ning digitaalraha mainet on räsinud mitmed kelmustega seotud skandaalid, on mitmed valitsused ja institutsioonid olnud virtuaalrahast ja selle tehnoloogiatest väga huvitatud.

Möödunud aastal sai Ecuadorist esimene riik, kes võttis digitaalraha kasutusele. Möödunud aasta mais teatas Nasdaqi börs, et võtab kasutusele Bitcoini uue ülekannete tehnoloogia, millega loodetakse aktsiate kauplemiseks luua turvalisem ja efektiivsem süsteem.

Jaga lugu:
Hetkel kuum