Pille Ivask • 17. veebruar 2016
Jaga lugu:

Investorid Saudi Araabia ning Venemaa kokkuleppesse ei usu

Naftaväli  Foto: EPA

Kuigi eilne teadaanne selle kohta, et Saudi Araabia ja Venemaa leppisid kokku naftatoodangu mahu hoidmises jaanuari tasemel pani musta kulla hinna kerkima, langes hind õige pea taas.

Kui pärast kokkuleppe teatavaks tegemist kerkis Brenti toornafta hind 35,55 dollarile barrelist, langes hind üsna pea taas ning liigub praegu 32 dollari piirimail. USA toornafta barrel maksab 29,23 dollarit.

Reuters kirjutab, et hinna languse põhjuseks on investorite seisukoht, et kuigi saudid ja venelased sõlmisid kokkuleppe, puudus kohtumiselt Iraan, kes tootmise kärpimise plaane ei pea. Samuti ei andvat mahtude mittesuurendamise kokkulepe mingit efekti praeguse ületootmise vähenemiseks.

Asjaga kursis olevad ametnikud väitsid, et Iraan kaalub tootmise kärpimist üksnes siis, kui toodangu maht on jõudnud sanktsioonide-eelse aja tasemeni.

Tyche Capital Advisorsi analüütik Tariq Zahir lausus, et tema ootab hoopis hinnalangust. „Tootmismahtude külmutamine ei aita sugugi kaasa ületootmise vähendamisele,“ selgitas ta.

Goldman Sachs on teada andnud, et olukord naftaturul on jätkuvalt ebakindel ning pole teada, kas saudide ja venelaste kokkulepe toodangut vähendada ka praktikasse jõuab. Samas on analüütikud öelnud, et lähinädalatel võib ette tulla suuri hinnakõikumisi, kui peaks välja tulema, et tootmismahud muutuvad palju või et naftavarud kahanevad.

Ka OptionsXpressi analüütik Ben Le Brun leidis, et hinnalangust ilmselt oodata ei ole. „Turg saab aru, et tegu pole halva uudisega, ent uudis pole ka nii hea kui oodati,“ lausus ta.

Jaga lugu:
Hetkel kuum