Kadi Neemre • 23 märts 2016

Fedi üksmeel on kadunud

Foto: EPA

Neli 17st Föderaalreservi komitee liikmest on avalikult väljendanud oma mittenõustumist Fedi juhi Janet Yelleni eelmisel nädala tehtud poliitilise avalduse ja kommentaaridega.

Kõige viimane, kes on avalikult väljendanud oma pahameelt, on Philadelphoa Fedi president Patrick Harker. Tema sõnul peaks USA keskpank intressimäärade tõstmisega edasi minema ning kaaluma järgmist tõusu juba aprillis.

Kuna vaid üks eriarvamusel olevatest poliitikutest on komitees hääleõiguslik, on Yellenil piisavalt hääli, jätmaks intressimäärad aprillis muutmata.

Nende vaated aga tõstatavad küsimuse selle kohta, kui kindlad need hääled ikkagi on ning kas ka teised Fedi liikmed võiksid pooldada intressimäärade tõstmist järgmisel kuul.

Ühtlasi esitab see teatud mõttes väljakutse Yelleni juhipositsioonile.

Yelleni eesmärk on aga tõsta intressimäärasid ettevaatlikult, olles kindel, et tööturg on jätkuvalt tugevnemas, hoolimata välisriikidest tulenevatest riskidest.

“Selline ettevaatlikkus on oluline, arvestades, et lühiajalised intressimäärad on jätkuvalt nullilähedased, mis tähendab, et rahanduspoliitika suudab vastavalt vajadusele kiiresti olukorraga kohanduda,” sõnas Yellen.

Oma poliitilises avalduses avaldas Föderaalreserv muret globaalse majanduse nõrkuse üle ning keeldus ütlemast, kas riskid on kaldu pigem tugevama või nõrgema majanduskasvu poole.

Föderaalreservi komitee alandas intressimäärade tõstmise prognoose varasemalt neljalt kahele korrale sellel aastal.

Kui varasemalt prognoosisid turud, et intressimäärad tõusevad juunis, siis peale Yelleni avaldusi ja Fedi prognoose, usutakse, et järgmine tõus tuleb septembris.

 

 

Hetkel kuum