Birjo Must • 28. aprill 2016
Jaga lugu:

Harju Elekter kasvatas käivet ja kasumit

Harju Elekter  Foto: Raul Mee, Äripäev

Harju Elektril õnnestus tänavu esimeses kvartalis kasvatada nii käivet kui ka kasumit.

Börsifirma Harju Elektri esimese kvartali käive oli 11,8 miljonit eurot ja see kasvas aastataguse ajaga võrreldes 7%. Puhaskasum ulatus 0,32 miljonile eurole ja see tegi aastaga suure hüppe.

Juhtkond hindas kontserni tänavuse esimese kvartali edukaks. "Vaatamata maailma majanduskeskkonna ebastabiilsusele, täitsime endale püstitatud eesmärgid," seisis teates.

89% müügituludest sai ettevõte tootmise segmendist. Kinnisvara ja muud tegevusalad andsid kokku 11% müügimahust. Tootmise segmendi müügitulust omakorda andis 94% elektriseadmete müük.

Dividendiplaan

Harju Elekter tahab maksta eelmise majandusaasta eest dividendi 5 senti aktsia kohta ja vähendada aktsiakapitali 7 senti aktsia kohta.

Ettevõtte aktsionäride korraline üldkoosolek toimub tänavu 28. aprillil.

Soome ja Rootsi turg kasvab

Elektriseadmete müük kasvas aastaga 11%. Renditulu suurenes samal ajal 8% ja see oli tingitud eelkõige Allika Tööstuspargis tootmishoone valmimisest 2015. aasta juunis.

Kontserni suurim turg Soome kasvas aastaga 20%. Esimeses kvartalis müüdi 63% ettevõtte toodetest ja teenustest Soome turule. Harju Elektri teatel on enamik kontserni ettevõtteid suutnud oma müügimahtusid Soome turule kasvatada. Kontserni juhtkonna tänavuste prognooside järgi suureneb Soome turu osakaal veelgi.

Aastaga on tõusnud müük Rootsi turule 160% ehk 0,49 miljoni euro võrra. "Kuigi Rootsi ettevõtte Harju Elekter AB tegevus on peatatud, on AS Harju Elekter Elektrotehnika teinud eesmärgipärast tööd Rootsi turul müügimahu kasvatamiseks," märkis juhtkond börsiteates.

Harju Elekter müüs Eesti turule esimeses kvartalis 26% oma toodetest ja teenustest. Mullu oli osakaal 28%.  

Kasum hüppas üles

Esimeses kvartalis paranesid aastataguse ajaga võrreldes ka ettevõtte kasumid ja kasumimarginaalid. Konsolideeritud brutokasum oli 2,07 miljonit eurot, mis on 21% parem tulemus kui aasta eest. Esimese kvartali brutokasumi marginaaliks kujunes 17,6%. Kontserni ärikasum oli 0,39 miljonit eurot, võrreldes 0,03 miljoniga aasta eest samal ajal.

Esimeses kvartalis ulatus ettevõtte puhaskasum 0,32 miljonile eurole. Mullu samal ajal oli see vaid 0,02 miljonit eurot. Puhaskasum aktsia kohta oli esimeses kvartalis 0,02 eurot.

Harju Elekter investeeris kolme kuuga põhivarasse kokku 0,05 miljonit eurot. Suuremad investeeringud on kontsernil plaanis teha selle aasta teisel poolel.

Tööjõukulud vähenesid

Harju Elektri äritegevuse kulud kasvasid esimeses kvartalis aastaga 4%. Müüdud toodete ja teenuste kulu suurenes 5% ning turustuskulud 5,6%. Üldhalduskulud olid võrreldava aja näitajast 0,08 miljonit eurot väiksemad.

Ettevõtte juhtkonna teatel on eelmise aasta teises pooles alanud tootmise optimeerimine kontserni Eesti ettevõtetes toonud kaasa töötajate arvu vähendamise. Tänavu esimeses kvartalis töötas ettevõttes keskmiselt 453 inimest, mis oli keskmiselt 14 töötajat vähem kui mullu samal ajal. Aruandekvartalis maksti töötajatele palkade ja tasudena välja 2,37 miljonit eurot ja keskmine töötasu kuus ühe töötaja kohta oli 1 747 eurot. Tööjõukulud kahanesid aastaga 4,5% 2,95 miljoni euroni.

Vaata seoseid nende isikute ja firmadega:
Jaga lugu:
Hetkel kuum