Mait Kraun • 4. mai 2016 kell 16:48

Gross: hakkame helikopterilt raha puistama

Võlakirjainvestor Bill Gross.  Foto: Scanpix/Reuters

USA majanduse stimuleerimise järgmine samm on „helikopterilt raha puistamine,“ ütles Janus Capitali võlakirjafondi juht Bill Gross.

Fondijuht ei pruugi „helikopteri raha“ mainides olla täiesti tõsine, aga investoritele saadetud kirjas mainis Gross, et Föderaalreserv ja USA rahandusministeerium peaksid majanduslanguse vältimiseks alustama uue rahatrükiga.

„Puistage helikopterilt raha,“ kirjutas Gross, kes juhib Janus Capitali 1,3 miljardi suurust Unconstrained võlakirjafondi.

„Helikopteri valimine lõpeb halvasti, aga alternatiiv on taastada kasinusmeetmed ja jõuda majanduslangusesse. Ma arvan, et poliitikud ja keskpankurid valivad suremise asemel lendamise.“

Gross tõi välja, et Föderaalreserv ning Euroopa, Suurbritannia ja Jaapani keskpangad on viimase kuue aasta jooksul raha trükkinud, millega on ostetud valitsuste võlakirju. See on võimaldanud valitsustel rohkem kulutada, mis on majandusi toetanud.

Gross ütles, et tema arvates hakkavad keskpangad uuesti raha trükkima. „Võib-olla toimub see USAs juba järgmise aasta jooksul.“

Ta lisas, et intressimäärad püsivad pikemalt madalal ning varade hinnad on jätkuvalt tehislikult kõrgel. Mingil hetkel hakkab rahapoliitika põhjustama aga inflatsiooni ning siis satuvad turud ohtu. Investorid peaks aga õnnelikud olema kui nad suudavad selles keskkonnas tootlust teenida.

Hetkel kuum